• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
  • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com
BSGMEDYA VİDEO

CAN SUYU OLALIM

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

KAMU SPOTU

BİR KİTAP

M.Fatih UYSAL
bsgmedya@hotmail.com
OSMANCIK PİRİNCİ GERÇEKTEN MEŞHURMUŞ!
31/01/2016

Osmancık Pirinci’nin gerçekten meşhur olduğunu geçen gün bir kez daha anladım. Çorumlu olduğumuz için sadece Çorumlular biliyor ve yiyor sanıyordum. Ama öyle değilmiş. Osmancık Pirinci’nin ünü Türkiye’yi sarmış. Gezi belgesellerinde ve market reklamlarında gördüğümüzün ötesinde. 

Geçenlerde TRT’de “Sokak Lezzetleri” diye bir program seyrediyordum. Genelde seyrederim, güzel bir program. Bu programda İstanbul Tahtakale’deki seyyar nohutlu pilavcıları gösteriyordu. Sunucu seyyar pilavcıya ne pirinci kullandığını sorduğunda aldığı cevap “Osmancık Pirinci” olmuştu. Bunun üzerine sunucu kendisinin de “Osmancık Pirinci” kullandığını söylemişti. Baldoya göre daha kısa ve ince ama daha lezzetli olduğunu söylüyordu.İşte o zaman anladım. Demek ki, Osmancıklılar boşuna övünmüyorlarmış pirinçleriyle. 

Şimdi, ünü Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış bu pirincinin cefakar üreticilerini daha çok destekleyerek, başta kalitesi olmak üzere rekoltesini ve üretim havzasını daha da artırmak gerekiyor.

 “DALAVERE DATTİRİK”

 Haklı çıktım. Daha önce, hükümetin asgari ücreti Bin 300 liraya çıkartacağını, ama bunun bir oyun olduğunu yazmıştım. Demiştim ki; “Hükümet, asgari ücreti Bin 300 liraya çıkartabilir ama, asgari ücretin belirlenme süresini de artırabilir, 6 aydan 6 aya belirlenen asgari ücret bundan sonra yılda, hatta iki yılda bir belirlenebilir” demiştim. Dediğim gibi de oldu, asgari ücret bundan sonra yıldan yıla belirlenecek. 6 aydan sonra da 12. aya kadar asgari ücretin satın alma gücü düşecek.

Ayrıca, muhalefet partilerinin vaatlerinin aksine asgari ücrete vergi muafiyeti getirmedi. Bu da mükellefe ek yük getirdi. 300 liralık zam da, eridi gitti zaten. Çünkü bu memlekette son bir yılda yüzde 30 devalüasyon oldu. İlave bir artış yok. İlave bir artış olmadığı gibi son zamlar da asgari ücreti kuşa çevirdi çoktan.

Asgari ücrete zamdan sonra da, asıl zam yağmuru başladı. Tekel ve tütün ürünlerine zam geldi, cezalara zam geldi. Elektriğe gizli zam gelmişti çoktan, bu defa da tarifeye zam geldi; yüzde 6,8. Köprü ve otoyol geçişlerine de zam geldi. Elektrik ile köprü ve otoyol geçişlerine yapılan zam üretimi ve nakliyeyi ilgilendirdiği için 3-5 ay sonra piyasaya yansıyacak ve iğneden ipliğe bütün ürünlere zam gelecek. O zaman göreceğiz işte.

Bu arada hükümet bazı iyileştirmeler de yapıyor. Asgari ücretin dışında öğrenci bursları ve kredileri 330 liradan 400 liraya yükseltildi. Gübre ve yemde KDV oranı yüzde 1’e indirildi. Tasarrufları teşvik için “çeyiz hesabı” devreye sokuldu. Tasarruf oranlarının yüzde 13’ün de altına düştüğünü düşünürsek tasarrufu teşvik için güzel bir uygulama. Ama bunlar umut kırıntıları. Ekonomik reform olarak gösterilemez.

Anlayacağınız hükümetin işleri Çorumluların tabiriyle “DALAVERE DATTİRİK”.

Bin 300 lira asgari ücret için ise, başta CHP ve MHP olmak üzere muhalefet partilerine duacıyız. Hem 6 Haziran seçimlerinde, hem de 1 Kasım seçimlerinde muhalefet partilerinin asgari ücretle ilgili vaatleri olmasaydı, Bin 300 lirayı zor görürdük. Bu arada emekliler iki maaş ikramiyeden oldu. Eğer CHP veya MHP’den birisi ya da ikisi birden iktidar olsaydı, emekliler de yılda iki kez ikramiye alacaktı. Şimdi alamayacaklar. Ne yapalım; biz seçmedik, siz seçtiniz. Kaderinize razı olun.

1 Kasım da artık geride kaldı. Hükümet güvenoyu aldı, 64. Hükümet Programı belli oldu. Ama enkaz ne olacak? Bakalım AKP kendi enkazını mı devralmış olacak. “Enkaz Devralmak” sözü merhum Ecevit’in siyasi literatüre kazandırdığı bir sözdü. İktidara gelince, “Enkaz Devraldık” diyerek işin içinden çıkmak isterdi. Şimdi bakalım AKP kendi enkazını mı devralmış olacak? Bekleyip göreceğiz.

 JET FADIL’DAN SÖMÜRGE VALİSİ’NE

 İngiltere, sömürgesi Hindistan’ı terk edecektir. Son Sömürge Valisi de Hindistan’ı terk ederken bir devir teslim töreni düzenlenir. Tören esnasında seremonide beklerken Hindistan  Başbakanı, Sömürge Valisine dert yanar; “Yıllarca bizi sömürdünüz, şöyle yaptınız, böyle yaptınız” diye. Sömürge Valisi dinler, dinler, dinler ve Hindistan Başbakanı sözünü bitirince şöyle der; “İyi ama siz de sömürülmeye müsaittiniz.”

Kamuoyunda “Jet Fadıl” olarak tanınan Fadıl Akgündüz tutuklanınca bu olay aklıma geldi.

Defalarca dolandır, yine de dolandıracak adam bul. Adamdaki de ne şansmış ama!?

Üç defa dolandırdığı kişiler olduğunu duyunca insanın; “Bunlar da dolandırılmaya müsaitmiş” diyesi geliyor. “Diyesi geliyor” değil, öyle aslında. Dolandırılmaya müsaitlermiş. Hatta müstahaklarmış.

Ancak, neden Jet Fadıl’ın şirketlerine kayyım atanmaz? Sizce de biraz manidar değil mi? Muhaliflerin malına mülküne çöküyorlar ama dolandırıcılara gelince yok.

 AKP’NİN ZİHİN AJANDASI

Hükümet Cuma Namazı kılınmasıyla ilgili mesai düzenlemesi yaptı. Ortalık da karıştı. Bir taraftan “laikliğe aykırı” sesleri çıkarken, diğer taraftan da kararın doğruluğu ile ilgili açıklamalar yapılmaya başlandı.

Ama unutulmamalıdır ki ben beni bildim bileli memurlar bu memlekette Cuma Namazı’nı kılmıştır, kimse de niye kılıyorsun dememiştir. Böyle bir düzenlemeye ihtiyaç var mıydı? Cuma Namazı kılınmasına bugüne kadar bir engel olmadığına göre niye böyle bir düzenleme yapılmış olabilir? Tabii ki siyasi rant için. “Bizim sayemizde hiçbir engel olmadan Cuma Namazınızı kılabiliyorsunuz.” demek için.

Çünkü bunlar algı operasyonlarında çok başarılılar. Bir sonraki seçimlerde; “Bu ülkede Cuma Namazı bile kılamıyordunuz da, biz kanun çıkardık, bizim sayemizde artık Cuma Namazınızı hiçbir engel olmadan kılıyorsunuz” diye propaganda yapılırsa ve bu propagandayı alkışlayan şakşakçılar çıkarsa hiç şaşırmayın.

Cuma Namazı ile ilgili mesai düzenlemesi yapılmasına karşı değilim. Laikliğe de aykırı bulmuyorum. Laiklik inananların inanç ve ibadet özgürlüğünü teminat altına almak anlamına geliyorsa neden aykırı olsun?

Ama, bir süre sonra sokakta Cuma Namazı kılmayanları tespit çalışmaları başlarsa asıl bu laikliğe aykırı olur. Cuma Namazı ile ilgili mesai düzenlemesi yapılmasından sonra akıllara gelen soru da bu işte. Hadi, hükümet sokaklarda Cuma Namazı kılmayanların avına başlarsa?!

Yapar mı dersiniz? Yapar mı, yapmaz mı bilmem ama, AKP’nin zihin ajandasında yok diyemem. Çünkü Vahhabilikte ne varsa Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve dolayıyla AKP’nin zihin ajandasında o var.  (12.01.2016) 654 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DANK/ ZEHİRLİ YILAN - 05/04/2016
Artık muhalefet partilerinin iktidar olmak için projeler üretmesi yeterli olmayacak. İktidara gelmek de çözüm olmayacak. Muhalefetin, iktidar projeleri kadar AK PARTİ’nin oluşturduğu tahribat için de projeler üretmesi gerekiyor.
BİNİCİLİK TESİSİ - 03/04/2016
“Serhatlere akın eden Türk, Uzakları yakın eden Türk.” Atalarımız serhatlere akın ettiyse, uzakları yakın ettiyse bu at sayesinde olmuştur.
DANK/ATATÜRK VE BURSA AMERİKAN KIZ KOLEJİ - 30/03/2016
1854 yılında Bursa’da misyonerler tarafından kurulan Bursa Amerikan Kız Koleji’nde okuyan 4 Türk öğrenci, öğretmenlerinin telkinleriyle din değiştirerek Hıristiyan olurlar.
DANK/SEN KİMSİN? - 29/03/2016
14 yıldır herkese “Sen kimsin?” dedi. Sonunda ABD’ye gitti kendi kendine. Ne etse, ne yapsa randevu alamadı bir türlü; “Sen kimsin?” dediler.
DANK/BİR KERE, BİR KERE DEĞİL! - 24/03/2016
“Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı’nı da tanıyoruz, hizmetlerini de takdir ediyoruz.”
DANK/BRÜKSEL ÇADIRI - 22/03/2016
Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu, Belçika’nın Başkenti Brüksel’de AB zirvesinin yapıldığı binanın hemen yanı başına PKK çadırı kurulmasına izin verdiği için Belçika Hükümeti’ne sitem ediyor
DEVLET ADAMI HATA YAPMAZ (MI)? - 21/03/2016
Talat Paşa bir gün Almanya’ya gider. Yanında Atatürk’ü de götürür. Berlin’de Alman Devlet Adamı ve Şanşölyesi Prens Bismarck ile görüşeceklerdir. Atatürk genç bir subaydır daha o zaman.
BEN GİDERSEM! - 17/03/2016
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Geleneksel 22. Muhtarlar Toplantısı’nda “Ben gidersem devlet yıkılır” demeye getirmiş sözü.
DANK / EY AKP OYLARINIZ ARTTI MI? - 17/03/2016
Türkiye AKP iktidarında en karanlık günlerini yaşıyor. Terör en çirkin yüzüyle insanlarımızın canına kastediyor. “Analar ağlamayacak” diye milleti kandıranların sayesinde memlekette ağlamayacak ana kalmayacak bu gidişle.
 Devamı

 
YAZI ÜRETİM A.Ş.
ULUSAL GAZETELER
NÖBETÇİ ECZANELER