• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com

CHP, 14 Mayıs seçimlerinde Çorum’da hileli oy kullandırma ve seçimlerde yapılan usulsüzlüklerle ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

 1.  
 2. CHP'DEN SUÇ DUYURUSU:
 3. YOĞUN BAKIMDA
 4. YATAN HASTAYA OY
 5. KULLANDIRDILAR
 6.  

22 Mayıs 2023

Cumhuriyet Halk Partisi, 14 Mayıs seçimlerinde Çorum’da hileli oy kullandırma ve seçimlerde yapılan usulsüzlüklerle ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

CHP İl Başkanı Ümit Er, hastanede yoğun bakımda yatan bir hastanın yerine oy kullandırıldığını bildirerek, çok sayıda usulsüzlük tespit ettiklerini, olayı yargıya taşıdıklarını söyledi.

 

 1. AİLESİNİN BİLE
 2. GÖREMEDİĞİ
 3. HASTAYA OY
 4. KULLANDIRILMIŞ

Ümit Er, günlerce yoğun bakımda bulunan ve ailesinin dahi göremediği bir hastaya oy kullandırılmasının seçim güvenliğine gölge düşürdüğünü dile getirerek, tespit ettikleri ve belgelendirdikleri tüm usulsüzlükleri yargıya taşıdıklarını bildirdi. Ümit Er, sandık kurulu başkanlarını uyararak, 28 Mayıs seçimlerinde çok daha sıkı tedbirler alacaklarını, herhangi bir hile ve usulsüzlüğü yargıya taşıyacaklarını anlatarak, tüm seçmenleri sandığa sahip çıkmaya davet etti.

CHP Çorum İl Başkanlığı, seçimlerdeki usulsüzlükleri yargıya taşıdı. Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan CHP, daha sonra Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına; Milletvekili Mehmet Tahtasız, CHP İl Başkanı Ümit Er, Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, İYİ Parti İl Başkanı Erkan Yıldız, Gelecek Partisi İl Başkanı Barış Coşgunsu, Demokrat Parti İl Başkanı Ahmet Damar, Milletvekili Aday Adayı Burçin Solmaz Polat, CHP İl ve Merkez İlçe yönetimi ile bazı partililer katıldı.

 

 1. SANDIK KURULU
 2. BAŞKANLARINA UYARI

Suç duyurusunun ardından basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Ümit Er, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak her oyun takipçisiyiz. 28 Mayıs 2023’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimde sandık kurulu başkanlarını bu konuda uyarıyoruz. Elimize ulaşan her bilgi ve belgeler için yasayı çiğneyenlerden davacı olacağımızı bir kez daha deklere ediyoruz. Görevinizi yasaların size verdiği yetkiye göre hak hukuk adalet için yerine getiriniz” dedi.

Ümit Er, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

 1. SEÇİM SUÇU İŞLENDİ

14 Mayıs’ta 2023 tarihinde yapılan seçimlerde sandık kurulu başkanı ve memur üyelerin ortak bir şekilde hareket ederek gelmeyen seçmenlerin adına oy kullanıldığı ihbarı gelmiştir.

Yaptığımız araştırmalar neticesinde bir ilçemizin bir köyündeki sandık da seçmenlerin tamamının oy kullandığını tespit ettik;

Söz konusu köyün seçmen listesinde kayıtlı bir kişinin ise (ismi bizde saklı) 05 Mayıs 2023 tarihinden itibaren Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye yoğun bakım servisinde hayati riskle yatmakta olduğu, seçim günü hastaneden ayrılıp oy kullanmaya gidemeyeceği açıktır. Hastanede yatan bu vatandaşımız adına sandık kurulu tarafından sahte oy kullanıldığı imzalı seçmen listesiyle belgelenmiştir.

Sandık kurulunda görevli 2 kamu memuru ve diğer sandık kurulu görevlileri burada açıkça seçim suçu işlemiştir. Görevli bu şahısların seçim kurulu tarafından atanan devlet memuru olduğu aşikardır. Konu ile ilgili gerekli incelemenin yapılarak suçluların cezalandırılması istiyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak her oyun takipçisiyiz. 28 Mayıs 2023’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimde sandık kurulu başkanlarını bu konuda uyarıyoruz. Elimize ulaşan her bilgi ve belgeler için yasayı çiğneyenlerden davacı olacağımızı bir kez daha deklere ediyoruz. Görevinizi yasaların size verdiği yetkiye göre hak hukuk adalet için yerine getiriniz.

 

 1. SANDIKTA GÖREV ALALIM

Bu hususların göz önünde bulundurulmasını huzur ve barış içerisinde bir Cumhurbaşkanlığı seçim yürütülmesini talep ediyoruz.

Sandık güvenliği için milletimizin sandıkları sahiplenmesini sayım esnasında sandıklarına gözlemci olarak gitmesini istiyoruz.

Haydi hep birlikte sandıklarda görev almaya…”

CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız da, sandık ve seçim güvenliğinin önemi üzerinde durarak, seçimlerde herhangi bir usulsüzlük tespit etmeleri halinde yargıya taşıyacaklarını bildirdi. Tahtasız, seçmenlerin hür iradesinin sandığı yansıması için gereken her türlü tedbiri alacaklarını vurguladı./BSGMEDYA
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI