• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com

BSGMEDYA VİDEO

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

BİR KİTAP

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3.5 yıl aradan sonra Çorum’a bir ziyaret daha gerçekleştirdi.

 

 

 1. UMUTLARIN HANGİSİ
 2. KARŞILIK BULDU,
 3. HANGİSİ BİR BAŞKA
 4. 'BAHAR'A KALDI?
 5.  

 1.  
 2.  
 3. 801 NOTLARI…/
 4. Nihat KARALAR

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3.5 yıl aradan sonra Çorum’a bir ziyaret daha gerçekleştirdi.

Ak Parti Teşkilatları milletvekilinden, il-ilçe yöneticilerine, kadın ve gençlik teşkilatlarına ve il ve ilçe belediye başkanlıklarına kadar tam kadro ‘günlerce’ süren hummalı hazırlık çalışmaları sonucu gerçekleştirilen mitingin (artısı-eksisiyle) aynı zamanda bir tür sınavları olduğu söyleniyor.

 

 

Mitingin ardından AK Parti binasını ziyaret eden Sayın Erdoğan, ziyarette İl Başkanı Av. Yusuf Ahlatcı ile görüşerek sorun ve talepleri dinledi, talimatlar verdi.

Sayın Erdoğan’ın, Çorum ziyareti sonrası kentimizden hangi duygularla ayrıldığını kestirmek zor olsa da, günlerce hummalı bir çalışma temposu sergileyen Parti teşkilatının rahat bir nefes aldığı dikkatlerden kaçmadı..

**

 

Gelelim, 3.5 yıl aradan sonra yine bir seçim yılı arefesinde gerçekleştirilen miting ile ilgili değerlendirmelerimizi not etmeye çalışalım:

 

 1.  
 2. NE UMDUK,
 3. NE BULDUK?

Sahi, Çorum olarak bu ziyaretten neler bekliyorduk, beklediklerimizin

hangisi karşılık buldu, hangileri bir başka bahara kaldı?

Bu beklentilerimizin karşılık bulması için Sayın Erdoğan’ın Çorum’a daha kaç ziyaret gerçekleştirmesi gerekiyor?

Tahminleri alalım:

**

Gerçi önümüzde 2023 seçimleri var..

Bir daha gelir mi bilinmez ama..

Gelse gelse bir kez daha gelir, o vakit hangi beklentimize karşılık verir, bekleyip göreceğiz.

 Mesela; havaalanı beklentimiz karşılık bulabilir mi?

Sizi bilmem ama ben pek umutlu değilim..

Bakın, çiçeği burnunda ‘ENİŞTE’miz bile Çorumlu işadamlarımızı Yozgat’a davet etmedi mi?

**

Görünen o ki, Çorum; Eski TBMM İdare Amiri Salim Uslu’nun da havaalanı konusunun tartışıldığı günlerde ‘uçağı havada görürsünüz’ mealindeki sözleri gibi, bir çok şeyi havada bile göremeyecek anlaşılan..

 

 1.  

 

Her ne kadar ‘Hızlı Tren Yatırım Projesi’nin hangi aşamada olduğunu yüksek perdeden öğrenme fırsatı bulduysak da, ‘havaalanı’ konusunda umutlarımız yine bir başka ‘BAHAR’a kaldı diyebiliriz..

Neyse geçelim bunları.. Sahi, mitinge kaç kişi katıldı?

 1.  
 2. HERKESİN BİR
 3. RAKAMI VAR..!

Olaya nereden bakıyorsanız; rakamlar da ona göre değişiyor..

AK Parti cenahının penceresinden bakıyorsanız; havada uçuk rakamlar uçuşuyor..

Hem de az uz değil 100 binlere dayanıyor. Her ne kadar öncelerde daha yüksek rakamlar telafuz edilse de, alanın fotoğrafına bakıldığında ‘taşıma su’yla değirmen ancak bu kadar dönebiliyormuş demek ki.!

***

 

Muhalefet cenahından bakıyorsanız;

Sayın Erdoğan’ın daha öncekilere göre; en zayıf mitingi..

Daha önceki mitingleri hatırlayanlar; yeterli kalabalığın toplanamayacağı kaygısıyla Abide Kavşağı’na göre daha küçük bir alan olan Kadeş Barış Meydanı’na kaydırılmış olduğu görüşü dillendiriliyor.

Metrekare hesabıyla; azami 100 bin kişilik kapasiteye sahip Abide Kavşağı yerine 4 bin 760 metrekarelik Kadeş Barış Meydanı’nın tercih edilmesi, muhalefetin görüşünü doğrulamaktadır.

 

 

Bir hesaba göre; 1 metrekareye 2 kişi sığar ölçülen alan 4.760 m2

Buna göre 9.520 kişi yapar!

Hadi diyelim 10 bin kişi..

 1. SAHİ; 42 BİN RAKAMI
 2. NEREDEN ÇIKTI?
 3.  

40 bin değil, 45 bin değil de neden 42 bin.!

***

AK Parti teşkilatının yanı sıra devletin tüm birimlerin de katılımı artırmak için adeta seferber olduğu; İlçe ve beldelerden taşıma ile getirilenlerin sayısı kayıt altına alındığı için mi 42 bin rakamından söz ediliyor, bilemiyoruz.

Anlaşılan bu pilav daha çok kaldıracak gibi..!

Kısacası; mitinge kaç kişi katıldığı tartışması ise bitecek gibi gözükmüyor.!

Özellikle sosyal medya platformlarında başlayan tartışmada farklı rakamlar havada uçuşurken…

Miting alanının metrekaresi üzerinden hesap yapanlar; 10-12 bin rakamını seslendirirken…

Ortaya bir rakam daha atıldı..

Nereden, kimlerden geldiği, neye göre hesaplandığı 42 bin rakamı; internet sitelerinde 20-25 binden başlayıp 40 binlerin üzerine çıktığı haberleri yer aldı..

***

Acaba, katılım endişesiyle mi Abide Kavşağı yerine Kadeş Barış Meydanı tercih edildi?

Anlayacağınız; Ağustos’un en sıcak günlerine gelen Erdoğan’ın Çorum Mitingi ile ilgili tartışmalar bir süre daha gündemde kalacak gibi..

 

 1. MİTİNG ÖNCESİ
 2. HANGİ OLAYLARA
 3. TANIK OLDUK!

Bu arada Erdoğan’ın Çorum mitingi öncesi; kentimizde bugüne kadar hiç görmediğimiz, bilmediğimiz, aklımıza bile gelmeyecek birkaç tatsız gelişmenin yaşandığına tanık olduğumuzu söyleyebiliriz.

 

 

 1. BİR:BABACAN AFİŞLERİ

Sayın Ali Babacan’ın aynı gün düzenlediği Yozgat Mitingi nedeniyle 1-14 Ağustos tarihleri arasında kentimizde kiralanan bilboardlardaki afişlerin, ilgili firma tarafından kaldırılarak, Sayın Erdoğan’ın afişlerinin asılması olayı hayli tartışma yarattı. DEVA Partisi yetkililerinin de tepkisini çeken bu olayın pek şık olmadığını söyleyebiliriz.

 

 1.  
 2. İKİ:PARTİ TABELASI
 3. PANKARTLA KAPATILDI
 4.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çorum ziyareti öncesi Gelecek Partisi İl Başkanlığı’nın bulunduğu binaya dev pankart asılarak parti tabelasının sansürlenmesi de tepki topladı.

Gelecek Partisi İl Başkanı Barış Coşgunsu, “Sırf Gelecek Partisi’nin tabelasını kapatmak için yapmış oldukları bu uygulamayı kınıyorum. Ne kadar sansürlerseniz sansürleyin kaybedeceksiniz” dedi.

Bakalım; önümüzdeki süreçte daha ne gibi ‘ben yaptım oldu-bitti’lere tanık olacağız.

 

 

 

 1.  
 2. ÜÇ: ÜCRETSİZ TOPLU ULAŞIM

Tepki çeken başka bir gelişmede; Çorum Belediyesi’nin miting gününde toplu ulaşım hizmetlerinin ücretsiz olacağını duyurmasıdır.

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, uygulamayı "13 Ağustos Cumartesi günü tüm hemşerilerimiz toplu ulaşım hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecektir" diye açıklamada bulunmuştu.

Bu arada miting hazırlıkları konusunda hayli yoğun tempoda bir çalışma sergileyen Belediye Başkanı Sayın Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın hakkını da teslim etmek gerek. Her ne kadar birçok eleştiri oklarını üzerine çekmiş olsa da, miting hazırlığı sürecinde başarılı bir performans sergilediğini not edebiliriz. Sayın Erdoğan, adına açılan caddedeki çalışmaları yerinde görseydi, hiç kuşkusuz, Sayın Aşgın’ı bir kez onore ederdi diye tahmin ediyoruz.

  

 1.  
 2. DÖRT:
 3. KAMU ÇALIŞANLARINA
 4. 'BASKI YAPILIYOR' İDDİASI

13 Ağustos Cumartesi günü Çorum’a gelerek Kadeş Barış Meydanı’nda miting ve toplu açılış törenine katılacak olan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın programına katılımı yüksek tutmak amacıyla kamu çalışanlarına baskı yapıldığı iddiası da tarihe bir not olarak düşülmüş oldu.

 1. BEŞ:
 2. PLAKALARI SÖKÜLMÜŞ
 3. ARAÇLAR İDDİASI

Çevre illerden getirilen katılımcıları taşıyan otobüs ve minibüslerin plakalarının sökülmüş olduğu iddiaları ve sosyal medyada da tanık olduğumuz paylaşımlar, Çorum mitingi ile ilgili bir başka anekdot olarak tarihe not düşmüş oldu.

 

 

 1. MİTİNGİ BIRAK,
 2. KENTİMİZİN
 3. ‘CAN ALICI’
 4. SORUNLARA
 5. BAK!
 6.  

Oysa, mitinge kaç kişinin katıldığını tartışmak yerine, Çorum’un yıllardır umutla beklediği ‘havaalanı’ başta olmak üzere, Devlet Hastanesi’nin ne zaman açılacağından, sanayi için elzem olan Hızlı Tren Projesi’ başta olmak üzere bir çok can alıcı sorunlarımızı tartışabilsek, daha sağlıklı olur diye düşünüyorum..

Çünkü önümüz seçim…

Birçok miting düzenlenecek..

Liderlerin biri gidecek, biri gelecek..

Yine cadde ve sokaklar güvenlik tedbirleri gerekçesiyle kapatılacak..

Ekonomik krizin tüm can yakıcı sıcaklığında ‘siftah’ bile yapamayan esnafımız, bir umut diye liderleri bekleyecek..!

Sözün özü; Çorum, 3.5 yıl aradan sonra bir kez daha Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ağırlamış oldu.

 Neler bekliyorduk, hangi beklentilerimize yanıt alacağımızı da zaman gösterecek..

Haydi hayırlısı…/BSGMEDYA
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

 
YAZI ÜRETİM A.Ş.
ULUSAL GAZETELER
NÖBETÇİ ECZANELER