• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com

BSGMEDYA VİDEO

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

BİR KİTAP

Çorum, köklü tarihi ve zengin kültürü ile uygarlık tarihinde önemli yeri olan kültür turizmi açısından ülkemizin en önemli merkezlerinden biridir.

 1.  
 2. ÇORUM
 3. 'TANITIM' FAKİRİ!
 4.  

 1.  
 2. Hayati ÇAM
 3. BASK İl Temsilcisi
 4.  
 1. ‘ÇORUM İNANÇ TURİZMİ
 2. AÇISINDAN DA ÖNEMLİ
 3. BİR YERE SAHİPTİR’
 4.  
 1.  
 2.  

25 Nisan 2022

Geçtiğimiz aylarda ünlü Gurme Ömür AKKOR Türkiye’nin en iyi mutfağının Çorum olduğunu ancak çok gizli bir mutfak olduğunu birkaç televizyon programında söylemiştir.

Buradan Türkiye’nin en iyi mutfağının çok gizli olması Çorum’un tanıtım fakiri olduğunu göstermektedir.

Çorum mutfağı ile ilgili kapsamlı bir çalışma 2012 yılında Çorum Valiliği tarafından Çorum Mutfağına Güzelleme adlı kitapla yapılmıştır. Bunun yanında bilindiği üzere 19 yıl önce Çorum Valiliğince 2003 yılında Çorum İl Yıllığı Çorum’un tanıtımında önemli bir rol alarak tüm Türkiye deki Kütüphanelere, Kamu Kurumlarına, Büyükelçiliklere gönderilmiştir. Tanıtım süreklilik isteyen faaliyetlerle olur.

Çorum, köklü tarihi ve zengin kültürü ile uygarlık tarihinde önemli yeri olan kültür turizmi açısından ülkemizin en önemli merkezlerinden biridir.

Günümüzden 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere rastlanan ve Anadolu’da ilk organize devleti kuran Hititlerin Başkenti Hattuşa ilimiz sınırları içerisindedir. Hattuşa, Anadolu’nun kalbinde UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış, ülkemizdeki 9 değerden biridir.

 

 

İlimizin Hititler yanında Roma, Bizans, Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait bir çok eserler mevcuttur. Çorum İnanç Turizmi açısından da önemli bir yere sahiptir.

Böylesi Türkiye’nin en önemli gizli mutfaklarından olan Çorum Mutfağının ve Çorum’un artık aktif şekilde tanıtılması gerektiği açıktır. Valilik, Belediyelerimiz, Hitit Üniversitesi, İl Özel İdaresi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere tüm yetkililerin kendi reklamına verdikleri zamanın hiç değilse yarısını Çorum için harcamaları yeterli olacaktır.

Geçtiğimiz hafta Turizm Haftası kutlama etkinlikleri çeşitli faaliyetlerle gerçekleştirilmiştir.

Çorum tanıtımı sadece Turizm Haftasında bir hafta ile sınırlandırılamaz.

Burada en büyük sorumluluk Valilik ve İl Turizm ve Kültür Müdürlüğüne düşmektedir.

Pekala Çorum mutfağını ve Çorum’u tanıtmak için

 1. NELER YAPILABİLİR...

1-Otelciilik ve Turizm Meslek Lisesi ve Alaca Hitit Üniversitesi Avni Çelik Meslek Yüksek Okulu Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü, Ahçılık Programında Çorum Mutfağı ile ilgili ders konulmalı, ayrıca merkezde de ahçılık programı açılmalıdır.

Çorum belediyesi tarafından ünlü gurme Ömür AKKOR’unda katılacağı Çorum da konu ile ilgili panel düzenlenmelidir.

2-Belediye tarafından restore edilen Veli Paşa Hanının giriş bölümünde Çorum Mutfağına ait Çorum yöresel yemekleri yapılmalı tanıtımı gerçekleştirilmelidir.

3-Türkiye’nin gizli kalmış mutfağı olan Çorum’da her sene düzenli olarak yemek festivali düzenlenmelidir.

4- 2015 yılında Anitta otel yanına yer seçimi yanlış yapılan Turizm Bürosunun saat kulesi Hürriyet parkı yanına Turizm Bürosu yapılmalıdır. Kitap, broşür, harita tanıtım materyalleri dağıtımı gerçekleştirilmelidir.

5- Çorum mutfağı ile ilgili değişik dillerde (Japonca, İngilizce Almanca, Rusça, Arapça v.b) internet sitesi yapılmalı burada tescili yapılan Çorum yemekleri tanıtımı yapılmalıdır.

Yapılması gereken örnekleri çoğaltılabilir.

İyi bir tanıtımla Çorum kazanacak, Çorumda yaşayan çiftçisinden, işçisine, esnafından memuruna kadar herkes kazanacaktır. Çorum’un vizyonu ve makus kaderi değişecektir.

Buradan yetkililere sesleniyoruz.

Kendi reklamınızı yapın ama artık Çorum içinde bir şeyler yapın, halk deyimindeki gibi üç dönüm bostan yan gel yat Osman olmasın artık, Çorum’u hak ettiği yere taşıyın.

 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

 
YAZI ÜRETİM A.Ş.
ULUSAL GAZETELER
NÖBETÇİ ECZANELER