• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com

BSGMEDYA VİDEO

EĞİTİM İŞ

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

BİR KİTAP

Arinna Kültür Sanat Topluluğu, 21 Mart Dünya Şiir Günü’nü şiir ve edebiyat sevenlerle birlikte kutladı.

 1.  
 2. ARİNNA’DAN ‘DÜNYA
 3. ŞİİR GÜNÜ’ ETKİNLİĞİ
 4.  
 5.  

 

21 Mart 2022

Arinna Kültür Sanat Topluluğu, 21 Mart Dünya Şiir Günü’nü şiir ve edebiyat sevenlerle birlikte kutladı.

Dünyanın güçlü şairlerinin şiirlerinin canlı müzik eşliğinde okunduğu ve şarkıların söylendiği Dünya Şiir Günü etkinliğinde ilimizin halk ozanları, şairler, üniversitede okuyan Afrikalı ve Asyalı öğrenciler kendi ülkelerinin şairlerinden şiirler okudular.

 

 1.  
 2. 'SANATA VE SANATÇIYA
 3. DEĞER VEREN TOPLUMLAR...'
 4.  

Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte Arinna Kültür Sanat topluluğu adına bir konuşma yapan Eğitimci-şair Mehmet Öztürk; ‘ Her yıl 21 Mart Dünya Şiir Günü Bildirisi’ni Türkiye’de PEN Şiir Ödülünü kazanan şair hazırlamaktadır.

PEN Türkiye Merkezi tarafından verilen şiir ödülünün bu yılki sahibi Türkan İldiniz oldu.

Savaşın, yoksulluğun, eşitsizliğim arttığı, herkesin birbirini boğazladığı bir dünyada sanata ve sanatçıya önemli sorumluluklar düşmektedir.

İşte biz bunun için buradayız ve bir aradayız. Arinna Kültür ve Sanat Topluluğu 2019 Mart ayında kurulmuştu. Bu topluluk, sanatın gelimesi, yaygınlaşması ve halka ulaşması adına bir çok sanatçı ve aydının bir araya gelmesiyle kurulmuştu.

 

Arinna Kültür ve Sanat Topluluğu’nun toplumsal kültürün yozlaşmasına, insanın insana yabancılaşmasına karşı estetik beğeniyi gerçekleştirmek, yaşadığı topluma ve çağa karşı sorumluluk bilincini yükseltmek için sanat üretiminde sanatçının özgürlüğünü birlikte paylaşmanın erdemini esas aldık.

Sanatçının bütün olumsuzluklara karşı aydın tavrını ve duruşunu göstermesi için, sanat ve sanatçının bu kuşatmadan kurtulup özgürleşmesi için bir araya gelerek etkinlikler organize ettik.

Hayata dair bütün kötülük ve olumsuzlukların sanat olmadan aşılamayacağı bilinciyle sanata ve sanatçıya değer veren toplumların her zaman önde olacağını biliyoruz.’ dedi.

 1. ŞİİR VE TÜRKÜ BİR ARADA

Özgen Bıyıkoğlu’nun sunumunda gerçekleştirilen etkinlikte şiir ve türküler bir arada idi.

Programa; CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, CHP İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Tüm Bel-Sen Çorum Şube Başkanı Nevzat Veldet, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile sanatseverler katıldı.

Etkinlik sırasında; Rıza Aydın, Cansu Hardal, Pınar Topal ve Alper Türkyılmaz tarafından türkü dinletisi sunuldu.

Ahmet Tuana Yalvaç, İsmail Eymen Özten, Somalili Hassan Sahhal, Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Eric Jean, Afganistanlı Mujeebullah Amiri, Derin Umay Polat, Gambiyalı Sanusi Camara, Pakistanlı Bakthawar Balock, Yazar ve Şair Fatma Nilüfer Yalçınkaya, CHP İl Disiplin Kurulu Üyesi ve eski Baro Başkanı Av. Mahmut Bayatlı, Fehmi Yılmaz, Şair Dilek Öztürk, Hitit Üniversitesi Öğretim Görevlisi Veysel Dinler ile Şair Süleyman Kamışlı şiir okuyarak programa renk kattı./BSGMEDYA

 

 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

 
YAZI ÜRETİM A.Ş.
ULUSAL GAZETELER
NÖBETÇİ ECZANELER