• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com

KAMPANYA DESTEK ÇAĞRISI

BİR KİTAP

SER-KA ORGANİZASYON

Çorum Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısı, geçmiş aylardaki oturumlarına göre hayli sakin ve sade bir şekilde geçti

 1.  
 2. MECLİSİN 'FUZULİ'
 3. GEZİSİ, UZUN SÜRE
 4. KONUŞULACAK..!
 5.  

 

 1.  
 2. BU NE PERHİZ..
 3. BU NE LAHANA TURŞUSU..!

 

 

 1. 801 NOTLARI
 2. Nihat KARALAR
 3.  

Çorum Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısı, geçmiş aylardaki oturumlarına göre hayli sakin ve sade bir şekilde geçti.

Uzun süredir kavgalı, bol tartışmalı ve gerginliklerin yaşandığı bir ortamda gerçekleştirilen Belediye Meclisi Toplantılarının Ekim ayı oturumunun hayli sakin ve sade bir şekilde tamamlanması dikkatlerden kaçmadı.

 

Toplantıları takip eden basın mensupları olarak bizler de, bu tablo karşısında hayli şaşırdığımızı söyleyebiliriz. Bunu söylerken, elbette daha önceki toplantılarda tanık olduğumuz, birinin ‘ak’ dediğine, diğerinin ‘kara’ dediği bir görüntüden medet umduğumuz falan düşünülmesin..

 

Tabii ki, Meclis’te yönetici ekibin başı olarak Sayın Halil İbrahim Aşgın projelerini, icraatlarını anlatacak, muhalefet kanadı yani CHP Grubu da icraatlarda gördüğü eksiklikleri gündeme getirerek eleştiri oklarını ardı ardına atacak..

Son 30 ay içerisinde de bu böyle oldu.

Son seçimlerde de muhalefet görevini üstlenen CHP Grubu’nun bu görevini yerine getirip getirmediğini Çorum kamuoyu da yakından takip etmektedir.

Elbette Belediye Meclisi üyelerinin, gündemdeki konuları ele alırken, kırmadan dökmeden büyük bir olgunluk içerisinde kentin çözüm bekleyen sorunlarını ortak akılla ele almaları, her şeyden önce Çorum için bir kazanımdır..

 

Tabii ki muhalefete mensup üyelerinin, yönetimin icraatlarına yönelik eleştirilerini gündeme getirmelerinden doğal bir şey yoktur.

Bu noktada Meclis’te muhalefet partisi olan CHP Grubu’nu temsilen Başkanvekili Sayın Tuncay Yılmaz başta olmak üzere sık sık toplantılarda söz alan Meclis üyelerinin de üstlendikleri görevi hakkıyla yerine getirdiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

 1.  
 2.  
 3. CHP GRUBU, BU KEZ
 4. NEDEN SESSİZ KALDI!
 5.  

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nin üzerinden 30 ay, bir başka deyimle Belediye Meclisleri görev sürelerini yarıladı.

Bir başka deyişle Belediye Meclisimiz görev süresinin 2.5 yılını doldurduğu Ekim ayı toplantısında; gündemindeki 11 maddeyi kavgasız-gürültüsüz jet hızıyla görüşerek bir ilke imza atarken, gündeme getirilen 12'nci maddenin içeriği öğrenildiğinde bu tablonun nedeni de net olarak ortaya çıktı.

Gündeme eklenen o maddede; bir yurtdışı gezisinden sözediliyordu.

 

 1.  
 2.  
 3. HEYETTE 4 AK PARTİLİ,
 4. 3 CHP’Lİ VE 2 MHP’Lİ
 5. ÜYE YER ALIYOR
 6.  

Yaklaşık 6 gün sürecek; Meclis’te bulunan AK Parti’den 4, CHP’den 3, MHP’den de 2 üyenin yer aldığı bir heyet; 4-9 Kasım tarihleri arasında; geçmiş toplantılardan birinde Kardeş Şehir olarak kabul edilen Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesi’nde bulunan Fuzuli şehrine düzenlenecek bir geziye katılması oy birliğiyle geçti.

**

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ile birlikte Azerbaycan’a gidecek heyet arasında Başkan Yardımcısı Turhan Candan, AK Parti Belediye Meclisi Üyeleri Bilal Selman Özünal, Murat Kılıçlı, Bülent Özdoğan ve Muhammet Fatih Temur, CHP Belediye Meclisi Üyeleri Nazik Bulut, Erkan Özbal, Hüseyin Gazi Uysal, MHP Belediye Meclisi Üyeleri Selim Güloğlu, Halil İbrahim Özcan, Strateji Geliştirme Müdürü Talat Tekin ve Belediye Basın Birimi’nden Enis Tekinasa yer alıyor.

**

 1. ZAMANLAMA AÇISINDAN
 2. ‘FUZULİ’ BİR GEZİ..
 3.  

Çorum Belediyesi Başkanı Halil İbrahim Aşgın, bu geziyle ilgili bilgi verdiği konuşmasında; ‘Kadim bir Türk yurdu olan Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Fuzuli kenti ile kardeş şehir olduklarını ve bu kapsamda 4-9 Kasım tarihleri arasında bu kenti ziyaret ederek, gerekli işbirliği protokollerini imzalayacaklarını açıklarken, 8 Kasım tarihinin aynı zamanda Karabağ bölgesinin Ermenistan işgalinden kurtuluşunun birinci yıldönümü olduğunu belirterek, orada düzenlenecek olan kutlama törenlerine de katılacaklarını bildirdi..

 

Ve düne kadar AK Parti Grubu’nun ‘ak’ dediğine ‘kara’ diyen CHP Grubu’nun ise nedense bir o kadar sessiz.. ve bir o kadar da sakin ve uysal bir tablo çizmeleri ise hayli dikkat çekiciydi.. (Bu tabloyu kentimizdeki toplu taşımada yaşanan sorunları yüksek perdeden dile getiren Meclis Üyesi Sayın Nazik Bulut’un konuşması bile bozamadı..)

MHP Grubu’nun ise işin doğası gereği; ittifak ortağı olduğu AK Parti Grubu’ndan gelen bu teklife karşı çıkması, zaten beklenmiyordu. Yani MHP’li üyeler, yapması gerekeni yapıyorlardı.. Grup Başkanvekili Sayın Selim Güloğlu da, gündem dışı yaptığı konuşması ile Sayın Aşgın’dan alkış almayı başardı..

 1.  SAHİ, CHP GRUBU’NA
 2. NE OLDU!
 3.  

Daha düne kadar, Başkan Aşgın’a icraatleri üzerinden eleştiri oklarını yönelten, hatta daha ileri giderek, Sayıştay Raporları üzerinden Belediye’nin borçlarını gündeme taşıyarak, Çorum Belediyesi’nin iyi yönetilemediği iddiaları ile kent gündemini meşgul eden CHP Grubu, nedense bu kez AK Parti Grubu tarafından getirilen bir Azerbaycan Gezisi teklifine sorgulamadan kabul oyu verebiliyordu.

Hayli düşündürücüydü.!

**

Gezi ile ilgili haberinden yayınlanmasının ardından sohbet ettiğimiz birçok seçmenin de CHP Grubu’nun bu tutumunu anlamakta zorlandığına tanık olduğumuzu da belirtelim...

Bir çok vatandaş; (çoğu da CHP’li seçmen) gezinin zamanlama açısından, hele de içinde bulunduğumuz Pandemi sürecinin yarattığı ekonomik sıkıntılı bir ortamda düzenlenmesine hayli tepkili..

**

Herşeyden önce Kardeş Şehir Projesi’ni anlamlı buluyoruz.

Çorum Belediye Meclisi’nin özellikle Kardeş Şehirlerarasında kültürel anlamda bağlarını geliştirmek için bu tür geziler yapması, normal koşullarda kamuoyunda da olumlu karşılanabilir.

Ancak, bu kez hiç de öyle değerlendirilmiyor..

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; pandemi sürecinin yarattığı ekonomik daralma koşullarında yapılmasının pek yerinde görülmediği gibi, uzun süre gündemde kalacağı gözüküyor..

**

Sayın Başkan Aşgın’ın toplantıda geziye ilişkin teklif ile ilgili konuşmasında; ‘Kadim bir Türk yurdu olan Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Fuzuli kenti ile kardeş şehir olduğu, bu kapsamda 4-9 Kasım tarihleri arasında bu kenti ziyaret ederek, gerekli işbirliği protokollerini imzalayacaklarını’ söylemesi,  bir çoğumuzun kulağına çok hoş gelebilir..

Başkan açısından bir taş ile birkaç kuş vurmak gibi bir avantajda sağlayabilir..

Hatta son aylarda CHP Grup Başkanvekili Sayın Tuncay Yılmaz ile girdiği karşılıklı polemiğin yarattığı havanın yumuşatılması fırsatını vermesi açısından da anlamlı görülebilir..

Kimsenin buna diyeceği bir şey olamaz..

‘Top sayın Aşgın’ın ayağına geldi, o da bunu kendi lehine kullanma fırsatını çok iyi değerlendirdi’ şeklinde de değerlendirilebilir..

Ama kazın ayağı; CHP Grubu açısından hiç de öyle olmayacak gibi gözüküyor..

Çünkü CHP, önümüzdeki 30 aylık süre içerisinde Sayın Aşgın yönetiminin icraatlarını eleştirmeye çalıştığında, hep karşısına bu gezi gelecek.. ‘Dün öyle bugün böyle olur mu!’ tepkisini toplayacak gibi..

**

CHP Grubu’nun, AK Parti’den gelen gezi tekilfi karşısında, yelkenleri neden hemencecik suya indirmiş olduğunu da anlayabilmiş değiliz..

Sahi, neden..?

Anlaşılan gezi teklifi; CHP Grubuna da hoş gelmiş olacak ki; (göstermelikte olsa) ‘Sayın Başkan, böyle bir zamanda bu geziye ne gerek var?’ diye  sorabilme refleksini bile gösterememiştir.

(Elbette bu konuda CHP’lilerin bir bildikleri olabilir..)

Yine de çıkıp lehte veya aleyhte görüşlerini sıralayıp, Meclis tutanaklarına bir not düşebilirlerdi..

Elbette bunları yazarken; CHP Grubu’na  ‘BAĞIRIN, ÇAĞRIN, KAVGA EDİN’ demiyoruz da.;

En azından teklife oy vermeden önce; usulen de olsa gezinin maliyetini sorabilirlerdi..!

Şöyle ki; yarın partilerine oy veren seçmenler; ‘Neden sessiz kaldınız?’ diye sorduklarında, ‘tepkimizi ortaya koyduk’  diyebilmeleri açısından anlamlı olabilirdi..

Ne yapalım; CHP Grubu’nun da bir bildiği vardır herhalde..!

Günü gelir, çıkar bildiklerini kamuoyu ile paylaşırlar diye düşünüyoruz..

Bir basın mensubu, aynı zamanda 31 Mart Yerel Seçimleri’nde CHP Belediye Meclisi aday listesinde yer almış bir partili, yine bu kentte yaşayan 268 bin yurttaştan birisi olarak, Belediye Meclisimizin oybirliğiyle aldığı bu gezi kararını pek doğru bulmadığımı belirtmek istiyorum.

Daha çok gezinin içeriğinden öte, zamanlamasının doğru olmadığını düşünüyorum.

Bu arada Sayın Aşgın ve Grubu’nun yanı sıra ittifak ortakları MHP Grubu’nun, Meclis toplantısına 12'nci madde olarak getirilen teklife olumlu oy vermeleri, tamamen kendi takdirleridir. Ama yurttaşların muhalefet görevi verdiği CHP Grubu’nun teklifi sorgulamak gibi bir görev ve sorumluluğunu görmezden gelmesi düşündürücüdür..

Umuyoruz CHP Grubu’nun bu konuda makul bir açıklaması vardır..

**

 1.  
 2.  
 3. SAHİ, 6 GÜN
 4. SÜRECEK GEZİNİN
 5. ÇORUM HALKINA
 6. MALİYETİ NE?
 7.  

Bu gezinin parası ile mesela; parklarımızdaki bozulan yürüyüş parkurlarının halıfleksleri onarılmaz mıydı?

Ya da üniversitesi açılmış, ama Kredi Yurtlar’da yer bulamayan öğrenciler, ya da şu an özellikle kentin varoşlarında bulunan ilk ve ortaöğretim okullarımızın ihtiyacı olan maske veya hijyen maddelerinin temini için kullanılamaz mıydı?

Ya da önümüz kış, dargelirli vatandaşlarımızın ısınma konusunda yaşayacağı sorunun çözümü için kullanılamaz mıydı?

Ya da üniversite hocası bir dostumuzun dediği gibi; en az 25 dargelirli öğrencinin 400 TL’den bir yıllık öğrenim masrafı karşılanamaz mıydı?

Listeyi istediğimiz kadar da uzatabiliriz, ama gerek yok..

Ama bunların hiç biri olmayacak..!

Çünkü Meclis’te oy birliğiyle kabul edilen Azerbaycan Gezisi’ne katılması kesinleşen Çorum Heyetimiz, daha şimdiden  ‘FUZULİ’ gezinin hayalini kurmaya başladı bile..!

 1.  
 2. VELHASIL; NORMAL
 3. KOŞULLARDA;

 Çorum Belediyesi’nin kardeş şehir olarak mutabakata vardığı Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’a bağlı Fuzuli Şehri ile dostluk bağlarını pekiştirmesine, kültürel veya ekonomik işbirliğini güçlendirmesine hiçbir aklı selim yurttaşın karşı çıkacağını  düşünmek bile istemiyoruz..

**

 1.  
 2. NORMAL KOŞULLARDA;

Belediye Meclisi üyelerinin; bu tür yurtdışı gezilere katılmaları, üslendikleri görev gereği, edinecekleri bilgi ve deneyim açısından faydalı olacaktır..

Ama şu zamanda, böyle bir gezi; hele de çok zor bir süreçten geçtğimiz PANDEMİ KOŞULLARINDA, gerek maliyeti, gerekse Cumhurbaşkanlığı tarafından 1 Temmuz’da yayımlanan Tasarruf Genelgesi’ne uygun olmaması açısından tartışılacak gibi gözükmektedir..

Çorum kamuoyu, bugün için bu geziye sessiz kalabilir/ duymamazlıktan/görmemezlikten gelebilir..

Ama yarın kendisine yapılması gereken hizmetlerde bir aksama olduğunda ise mutlaka bu geziyi sorgulayacak, hatta bu duruma sessiz kalan Belediye Meclis Üyelerine de eleştiri oklarını yönelteceğini söyleyebiliriz..

 1.  
 2. ‘NEDEN VE NİÇİN
 3. SESSİZ KALDINIZ?

Yarın 'Neden, muhalefet görevini yapmadınız?’ diye sorulacağı da asla unutulmamalıdır..

Sahi, o gün AK Parti Grubu’ndan gelen –maliyeti bile belli olmayan- gezi teklifine neden sessiz kalan, bizim (halkın) adımıza muhalefet etme görevini üstlenen; Belediye Meclis Üyeleri NE DÜŞÜNÜYORLAR, ACABA?

Hayli merak ediyoruz.!

**

 1. SON SÖZ;

Duyanların, bilenlerin, okuyanların, konudan haberi olanların/ ya da olacakların;

‘NE BU PERHİZ.. NE BU LAHANA TURŞUSU!’ demekten kendini alamayacağı; 6 günlük Azerbaycan Gezisi’nin, uzun süre konuşulacağını da şimdiden bir not düşelim diyoruz..

Ne diyelim, gezi muhabbetiniz hayırlı olsun..!

Allah, bu muhabbetinizi bozmasın/ daim eylesin..!

Bakalım, bu muhabbetiniz nereye kadar devam edecek..!

Haydi hayırlısı..!/BSGMEDYA
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

BSGMEDYA VİDEO

 
YAZI ÜRETİM A.Ş.
ULUSAL GAZETELER
NÖBETÇİ ECZANELER