• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
  • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com
BSGMEDYA VİDEO

SER-KA ORGANİZASYON

ULUSAL GAZETELER
NÖBETÇİ ECZANELER
BİR KİTAP

Deva Partisi Çorum İl Başkanı Orhan Vargeloğlu, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir açıklama yayımladı.

  1.  
  2. ‘DEVLET, YEREL BASINI,
  3. POZİTİF AYRIMCILIKLA
  4. DESTEKLEMELİ’
  5.  

23 Temmuz 2021

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Çorum İl Başkanı Orhan Vargeloğlu, yerel basının ayakta kalabilmesi için ekonomik yönden devlet tarafından pozitif ayrımcılıkla desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Deva Partisi Çorum İl Başkanı Orhan Vargeloğlu, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Deva Partisi Çorum İl Başkanı Orhan Vargeloğlu, 'Toplumun gören gözü, işiten kulağı, hisseden yüreği olarak hizmet veren tüm basın emekçilerinin bayramını tebrik ediyorum.' dedi.

Basının bir kolu olarak özellikle gazeteciliğin ne kadar zor şartlar altında yürütüldüğünü çok iyi bildiğini dile getiren 'Özellikle yerel basının ayakta kalabilmek için çok uğraş verdiğini, sıkıntılar yaşadığını, ekonomik açıdan zorluklarla mücadele ettiğini yakînen görüyorum. Bu nedenle demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan basının ve onun emekçilerinin ekonomik yönden devlet tarafından pozitif ayrımcılıkla desteklenmesine inanıyorum.

Görev yaparken bağımsız, özgür ve güçlü olmalarını, haber alma ve yayma konusunda yasa ve yönetmeliklerle meslek ilkelerine bağlı kalmak şartıyla kısıtlanmamalarını, hapse atılmamalarını veya cezai yaptırımlara tabi tutulmamalarını önemsiyorum.

Toplumda ortaya çıkan her olay, yapılan her açıklama, görülen her yanlışlık, yararlı olan her iş basına malzeme olmaktadır. Ancak basına konu olan haber, yorum veya basında yer alan görüntüler gazeteci penceresinden değerlendirildiğinde bunlardan memnun kalmayanlar olayı değil gazeteyi veya gazeteciyi hedef yapıp olayı farklı boyutlara taşıyabiliyor.

 

  1. GAZETECİLER, ZOR VE
  2. SIKINTILI MESLEK İCRA
  3. EDİYORLAR

 

Bu nedenle gazeteciler zor ve sıkıntılı meslek icra ediyorlar. Bu kapsamda hapse giren ve hala hapiste olan gazeteciler var. Gazeteci, kişiye göre değil meslek ilkeleri gereği habercilik yapar, değerlendirmelerde bulunur, kamusal bir görev icra eder. Bu nedenle basının kamusal bir görev yaptığı ve yasal olarak da korunması gereğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Deva Partisi Çorum İl Başkanı Orhan Vargeloğlu, "Basın sektöründe çalışan arkadaşlarımızın ailevi ve sosyal hayatlarından büyük fedakarlıklar yaptıklarını, her gün yeni malzeme ve konular bulmak durumunda olduklarını, ekonomik açıdan olumsuz şartlarla mücadele ederek özellikle yerel basının resmi ilan gelirleriyle ayakta kalma mücadelesi verdiklerini, internet gazeteciliği veya elektronik ortamlardaki ilan ve reklamlar nedeniyle gelirlerinin çok kısıtlı olduğunu, e-gazete nedeniyle trajlarının düştüğünü, radyo veya tv yoluyla yerelde hizmet veren basın kuruluşlarının ulusal ve yaygın basının ağır baskısı altında kaldıklarından gelirlerinin çok azaldığını, basın hizmetlerinde girdi maliyetlerinin çok arttığını kısaca basın sektörünün çok zor ve ağır şartlar altında hizmet sunduğunu biliyorum.

Bu nedenle DEVA iktidarında özellikle yerel basının devlet imkanlarıyla destekleneceğini, basın mensuplarına yönelik özel koruma programlarının olacağını ifade etmek istiyorum. Bunca zorluklara göğüs gererek kamu hizmeti sunan siz basın mensuplarının sıkıntılarını azaltmak, kendinizi daha güvende hissederek görev yapmanızı sağlamak ve emeğinizin karşılığını takdir etmek ve sizleri ayrıcalıklı kılmak bize nasip olacaktır.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı günü nedeniyle tüm basın emekçilerimizi verdikleri hizmetten dolayı tebrik ediyorum. Topluma ve özellikle güzel Çorumumuza bu kadar yararlı ve onurlu katkılarınızdan dolayı kutluyorum. İşlerinizde kolaylıklar diliyor, saygılar sunuyorum" diye konuştu./BSGMEDYA
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın