• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com

> Çorum’da Özgür Düşüncenin Buluşma Noktası ‘www.bsgmedya.com’ yayına başladığı 6 Kasım 2015 tarihinden bu yana özgürce yayınını sürdürmektedir. #Siz de gelişmelerden haberdar olmak arayışındaysanız, doğru yerdesiniz..  # bsgmedya haber sondakika #turkiye #medya #bağımsız #gündem #sorumlu #özgür #özgürdüşünceplatformu #çorumbsgmedya

Çorum Barosu Olağan Genel Kurulu toplandı. Kenan Yaşar'ın tek aday olarak katılacağı seçimler pazar günü yapılacak

 

 1. YAŞAR:BAROLAR,
 2. SİYASETE ALTERNATİF
 3. GİBİ HAREKET ETMEMELİ

 

3 Nisan 2021

Çorum Barosu Olağan Genel Kurulu, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda toplandı. Kenan Yaşar'ın tek aday olarak katılacağı genel kurul iki gün sürecek.  Seçimler yarın gerçekleştirilecek.

Av. Hüseyin Kılıç’ın başkanlık yaptığı divanda başkan vekilliğine Av. Alperen Argut, üyeliklere ise Av. Erkan Kabakcı ve Av. Kübra Kazancı Tosun seçildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulun açılış konuşmasını Çorum Barosu Başkanı Av. Kenan Yaşar yaptı.

Genel kurulun 2. oturumu olan Pazar (yarın) ise Baro Başkanı, yönetim kurulu üyeleri, disiplin kurulu üyeleri, denetleme kurulu üyeleri ve Türkiye Barolar Birliği genel kuruluna katılacak olan delegelerin seçimi yapılacak.

 

 1. MEVCUT BAŞKAN
 2. YAŞAR TEK ADAY

Çorum Barosu’nun bugün başlayan olağan kongresinin açış konuşmasını yapan Başkan Kenan Yaşar, Avukatların meslek örgütü olan baroların çok önemli sorumlulukları olduğuna dikkat çektiği konuşmasında çarpıcı uyarılarda bulundu.

Konuşmasında ‘Barolar, siyasete alternatif gibi hareket etmemeli… Aynı zamanda siyasetin payandası da olmamalıdır.’ diyen Baro Başkanı Av. Kenan Yaşar, yaşadığımız dünyada karşılaştığımız her meselenin avukatları ilgilendirmekte olduğunu ifade etti.

Baro Başkanı Yaşar, konuşmasını şöyle sürdürdü

"Çok Değerli Meslektaşlarım, Baro Genel Kurulumuza hoş geldiniz.

Konuşmamın başında öncelikle aramızdan ayrılan meslektaşlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum. Halen aramızda mesleğimizi icra eden baro organlarında görev yapmış meslektaşlarıma baromuza vermiş oldukları güzel hizmetler için teşekkür ediyor, tüm meslektaşlarıma sağlık, huzur temennisi ile uzun ve hayırlı ömürler diliyorum.

Değerli Meslektaşlarım,

Pandemi nedeniyle gecikmiş bir Genel Kurul icra ediyoruz. Allah ömür verirse bir buçuk yıl sonra Genel kurul için tekrar bir arada olacağız. Genel Kurulumuzun hayırlı olmasını tüm kalbimle diliyorum.

Değerli Meslektaşlarım,

Avukatlık tartışmasız olarak yargının ayrılmaz parçasıdır. Avukatların meslek örgütü olan baroların ise çok önemli sorumlulukları vardır.

Yaşadığımız dünyada karşılaştığımız her mesele avukatları ilgilendirmektedir.

Son yıllarda hukuk fakültelerinin ve mezunlarının sayısı artmış, buna karşılık mesleğin alanı daralmıştır. Önceki genel kurulumuzu 360 üyemiz varken şu an 480’e ulaştık. 80 kadar da mevcut stajyerimiz var.

 

 1.  
 2. KONTROLSÜZ
 3. BÜYÜME MESLEĞE
 4. ZARAR VERMEKTEDİR

 

Bir Afrika atasözü vardır. Eğer kurt, ceylan, aslan, zürafa aynı tarafa koşuyorsa orman yanıyor demektir. Süreç içinde bütün meslektaşlarım onur duyduğumuz aidiyet duygularını bir yana bırakıp sesimize seslerini, elimize ellerini uzatmışlarsa bunun nedeni ötekileştirmeyen kişiliğimiz kadar bu mesleğin içine düştüğü yangından kaynaklı kaygıdandır

Baroların tez elden mesleği merkeze koyan, adaleti önceleyen bir dil oluşturması gerekir.

Barolar, siyasete alternatif gibi hareket etmemeli… Aynı zamanda siyasetin payandası da olmamalıdır.

Toplum ve toplumun değişik kesimleri ile iletişim kuramayan, kendi haklarını savunamayan avukatlık mesleğinden hiçbir şey beklenemez.

Deniz bitiyor, kum tükeniyor.

Bilelim ki avukatlar herkesin sorununu çözer ama avukatların sorunlarını yalnızca avukatlar çözer.

Değerli arkadaşlar,

Göreve yaptığımız 30 aylık süreçte sizlerin sorunları ile olabildiğince ilgilenmeye gayret ettik. Avukatlık mesleğinin onuruna yaraşır bir şekilde mesleğimizi icra etmek için önümüze çıkan engelleri aşmaya çalıştık.

Baronun; yargı erkinin savunma kurumu olduğunu her fırsatta eylem ve söylemlerimizle ortaya koyduk.

Hakkı üstün tutmaya, hukukun üstünlüğünü egemen kılmaya gücümüz yettiğince çalıştık.

Başardıklarımız ve elbette başaramadıklarımız oldu. Ancak başaramadıklarımızda da en az başardıklarımız kadar gayretimiz oldu.

Yeri geldi sustuk. “Susmak, cümlenin istirahat halidir.” derler. İstirahat bitince çıkan cümle dinç olur. Bizler de Çok konuşup cümleyi de cümle alemi de yormadık.

Yeri geldi konuştuk. Kurduğumuz cümlelerin hepsi yaralarımızdandı.

Sizlerden gelen tavsiye ve eleştiriler hep ışığımız oldu ve yolumuzu aydınlattı. Mesleğimizin itibarı önceliğimiz olmakla birlikte hep siyaset üstü davrandık. Hiçbir ayırım yapmadan tüm meslek mensuplarımızın sorunları ile ilgilendik.

İlimizin Yargısal sorunlarına sadece meslektaşlarımızı ilgilendiren yanı ile değil tüm Vatandaşlarımızı etkileyen boyutu ile çözüm üretmeye çalıştık.

Stajyerlerimizin seminerlerini Pandemi şartlarında mümkün olduğu kadar devam ettirerek onların tüm sorunları ile ilgilendik.

Kurumlarla iletişim en üst düzeyde sağlanarak meslektaşlarımızın kurumlarda yaşadığı sorunlar en üst düzeyde çözüme kavuşturularak engelleri kaldırdık.

 

 1.  
 2. SORUNLARIMIZ ELBETTE Kİ
 3. BİTMEDİ.  BİTMEYECEK DE

 

Hukuksuzluk insanlık tarihin hiçbir döneminde bitmemiştir. Hukuksuzluğun olduğu yerde sorun vardır. Hukukun sorunu avukatın sorunudur.

Çünkü avukatlık hukuksuzluğa karşı dik duruştur. Savunmanın dik duramadığı yerde hukuk yoktur. Bizler her türlü haksızlığa karşı Çorum Barosu olarak dik durduk ve durmaya devam edeceğiz.

Değerli Meslektaşlarım,

Bütün renkler aynı hızda kirleniyordu. Birinciliği beyaza verdiler. Avukatlar olarak bizim zerre miktar yanlışımız, derya gibi görünür.

Bizi biz yapan hayattaki krizler, zorluklar karşısında duruşumuz ve mücadele şeklimizdir.

Bizi biz yapan tercihlerimizdir. Göçebelik hayatta iyi olabilir velakin göçebe karakterlerin hayalet kadar bile izi kalmaz.

Mücadele edersek belki kazanırız, belki kaybederiz. Ama mücadele etmez vazgeçersek baştan kaybederiz.

Biz de bu bilinçle meslek sorunlarının çözümü noktasında mücadelemize devam ediyoruz.

Değerli Meslektaşlarım,

Görevde bulunduğumuz süreç içinde neler yaptığımızı sizler biliyorsunuz ama bazılarına burada değinmek istiyorum.

Sorunlarımızın bir bölümü yasama ve yürütme ile bir kısmı TBB ile bir kısmı ise burada çözülecek sorunlar olduğunun her zaman altını çizdik.

Yıllardır uğraştığımız Yeşil pasaport hakkına sahip olduk.

Bazı alanlarda KDV’nin %18’den %8’düşmesi sağlandı.

Hukuk Mesleklerine Giriş sınavı getirildi.

5 yılın altındaki gençler meslektaşlarımıza Baro aidatı yarıya çekildi.

Vekalet ücretlerimiz %12’den %15’e çıkarıldı ve enflasyonun çok üzerinde artışlar sağlandı.

Çoklu baroya şiddetle karşı çıktık. Başlangıçta her il barosunu etkileyecek iken sınırlı kalmasında büyük emeğimiz geçti.

Cmk ödemelerinde yaşanan gecikmeleri Başsavcılık ile görüşerek ortadan kaldırdık.

Adli Yardım’dan kaynaklı vekalet ücretleri 4 yıl geriden gelerek ödeniyordu. Ek kaynak sağlayarak tamamını ödedik. Adli yardım işlerini takip için Excel programı yaptık. Artık Adli yardım dosyasını alan meslektaşımıza ücretini peşin ödeyebiliyoruz.

Arka kapıyı meslektaşlarımızın kullanıma açtırdık. Pandemiden dolayı ön kapıdaki sorun inşallah en kısa sürede kalkacaktır.

Adliye ek binamız için önemli bir merhale kattetik . Belediyeden 1.000 metrekare yer daha tahsis ettirdik. 20 bin metrekarelik bir bina yapımı ki mevcut ana binadan 5 bin metrekare daha büyük bir bina için etüt çalışmalarına başladı.

2.050 Metrekare büyüklüğünde 5 katlı müstakil Baro Hizmet Binamız ihale aşamasına geldi. İnşallah bir sonraki Genel kurulumuz Bir katı 330 kişilik konferans salonu olacak binamızda yapılabilecektir.

 

 1. BARO DANIŞMA MECLİSİ
 2. YENİ DÖNEMDE TEKRAR
 3. AKTİF HALE GETİRİLECEK

 

Çorum Baromuza bir marş yazıp bestelettik. Sanırım bu Türkiye’de bir ilktir. Güzel bir hatıra olarak kalacaktır.

Seçildiğimiz andan pandemiye kadar çok sayıda meslek içi eğitim yaptık.

Yeni gelişmeler hakkında Watsap üzerinden 500’ü aşkın bilgilendirme mesajı göndererek interaktif bir katılımcılık sağladık.

Pandemi Konusunda bilgilendirme ve başlangıçta ulaşılması zor maske ve hijyen malzemelerini meslektaşlara temin ettik.

Bilbord ve sosyal medyada görseller ile farkındalık oluşturma gayretimiz oldu.

Staj Komisyonumuz stajyerlerimizi 3 gruba ayırarak seminerlerini mümkün olduğunca devam ettiriyor.

Kadın Hakları ve Çocuk Hakları komisyonlarımız çok yoğun olarak çalışıyorlar.

İnsan Hakları Komisyonumuz eş zamanlı 15 farklı okulda konferans verdi.

Hayvan hakları komisyonumuz sokak hayvanlarını günlük beslemede bulunuyor.

Yeni bir yapılanmaya giderek 10 yeni komisyon kurduk. Tüm komisyon başkanlarını komisyon alanı konusunda birikimi olan yönetim dışındaki meslektaşlardan belirleyerek katılımcılığı çoğaltmak ve kurumsal hafıza oluşturmak adına önemli bir adım attık.

Baro Danışma Meclisi'nden vazgeçmiş değilim. Yeni dönemde tekrar aktif hale getireceğiz.

Değerli Meslektaşlarım,

Sözlerime son verirken, geçmişten günümüze görev yapan tüm baro başkanlarımıza, yönetim, disiplin, denetleme, delege, komisyon ve diğer tüm kurul üyelerimize, bin bir özveri ile çalışan Baro personellerimize tekraren şükranlarımızı sunuyorum.

Baro organlarımıza aday olan tüm meslektaşlarıma başarılar diliyor, genel kurul ve seçimlerimizin birlik ve beraberliğimize vesile olmasını diler, selam, sevgi ve saygılarımı sunarım"/BSGMEDYA
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

BSGMEDYA VİDEO

 
YAZI ÜRETİM A.Ş.
ULUSAL GAZETELER
NÖBETÇİ ECZANELER
'DOLU DOLU 2 YIL'