• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
  • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com
BSGMEDYA
YAYINCILIKTA
5.YIL
BSGMEDYA TANITIM VİDEOSU

BASINDA 35. YILIMIZ

BİR KİTAP
ULUSAL GAZETELER

Çorum Barosu Yönetim Kurulu tarafından Avukatlık Yasası’nın Baro seçimlerine ilişkin yapılması düşünülen değişiklikler ile ilgili bir açıklama yayınlandı.

  1. ‘YAPILAN MUAMELEYİ
  2. ŞİDDETLE KINIYORUZ’

23 Haziran 2020

Çorum Barosu Yönetim Kurulu tarafından Avukatlık Yasası’nın Baro seçimlerine ilişkin yapılması düşünülen değişiklikler ile ilgili bir açıklama yayınlandı.

Çorum Barosu'ndan yapılan açıklamada, “Avukatlık Yasası’nın Baro seçimlerine ilişkin yapılması düşünülen değişiklikler sağlıksız bir şekilde yürütüldüğü ve geri çekilerek geniş zamanda bu değişikliklerin tartışılması hususunda TBB ve 80 Baro tarafından 1 Haziran Bildirisi ile ilgililere çağrıda bulunulmuştur. Geçen süre zarfında söz konusu değişikliğe yönelik çalışmaların sürmesi üzerine bazı barolarımız eylem planı başlatmış, Demokratik haklarını kullanarak Ankara’ya sembolik bir yürüyüş yapmışlardır. Ancak yürüyüş yapan Baro Başkanlarımızın Ankara’da yapacağı sembolik yürüyüşe hiçbir hukuki dayanağı olmadan, haksız bir şekilde fiziki müdahalede bulunulmuş, engellenmiş” denildi.

 “Anayasamızın 34. Maddesine göre “Herkes önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkına sahiptir” Anayasadan kaynaklanan, Kamu düzenini tehdit etmeyen demokratik haklarını kullanan barolarımızın yürüyüşünün engellenmesi, Avukatlara fiziki müdahalede bulunulması asla kabul edilemez. Avukatlara yapılan muameleyi şiddetle kınıyoruz” ifadelerine yer veren Çorum Barosu Yönetim Kurulu, “Bu gün Avukatların demokratik haklarını kullanmasını engelleyenler unutmasınlar ki, bir gün Avukata muhtaç olacaklardır. Hukuk herkese her dönem olduğu gibi gereklidir. Çorum Barosu da dahil 80 Baro Başkanı ve TBB halen Çoklu Baroya karşıdır ve yasa değişiklik çalışmalarının geri çekilmesi konusunda hem fikirdir. Baro başkanımızda şu anda diğer başkanlarımızla birlikte Ankara’da baro başkanlarımızın yanında olup sürecin içindedir. Bizler Çorum Barosu olarak Ankara’ da bekleyiş içinde bulunan Baro Başkanlarımız ve Avukat meslektaşlarımıza yapılan haksız uygulamaların bir an önce sonlandırılıp, demokratik haklarını kullanmalarına mâni olunmaması yönündeki çağrımızı yinelemekle aksi takdirde destek için Çorum Barosu Avukatları olarak yola çıkmaya hazır olduğumuz bildiririz.

Demokratik haklarını kullanan barolarımızın yürüyüşüne ilişkin engellerin bir an önce kaldırılması hukuk devletinin, demokrasinin gereğidir. Görevi savunma olan Avukatlar elbette kendilerine ilişkin mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerdir” şeklinde açıklamalarında bulunuldu. /BSGMEDYA
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın