• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com

Emekli Eğitimci-Gazeteci, bsgmedya.net Yazarı Müslüm Tunaboylu, Demiryolu ve Havaalanı konusuna dikkat çekti:

 1.  
 2. BUGÜNE KADAR
 3. HEP 'DEMİRYOLU'
 4. HAYALİYLE YAŞADIM..!
 5.  

7 Ekim 2019

Emekli Eğitimci-Gazeteci, BSGMEDYA Yazarı Müslüm Tunaboylu, Çorum’un yıllardır özlemle beklediği demiryolu ve havaalanı konusuna dair kaleme aldığı yazısında, okurlarını yıllar öncesine götürüyor.

Tunaboylu, Demiryolu ve havaalanı’nın Çorum’a sağlayacağı ekonomik ve sosyal gelişimi değerlendirdiği yazısında şunları dile getiriyor:

 

 1. DEMİRYOLU-HAVAALANI

Avrupa’dan Anadolu’ya göç edişimizde bizi İstanbul Tuzla’dan Amasya’ya kadar taşıyan demir rayların üzerindeki güç çok ilgimizi çekmişti.
1938 /1939 Öğretim Yılı’nda Çorum’un Mecitözü İlçesi’ne bağlı Çıkrık Köyü’ndeki Yatılı Bölge Okulu’nda ilkokul öğrenimine başladım.
Avrupa da bir yıl öğrenim görmüş olmam dikkate alınmadığı için okumaya birinci sınıftan başlatıldık. Arkadaşlarım çok zeki ve çalışkandılar.
Sınıf arkadaşlarımın büyük çoğunluğu devlet kademelerinde uzun yıllar görev aldılar. Arkadaşlarım ara sıra bana “sorular yöneltirler, Avrupa’dan Çorum’a kadar nasıl ve ne ile geldiniz?” derlerdi.

Ben de dilimin döndüğü kadarı ile önce deniz yolunda vapurla, karayolunda ise trenle yolculuk yaptığımızı anlatırdım.
Arkadaşlarım vapur ve tren sözcükleri ile karşılaşmadıkları için ara sıra sözlüklere bakmayı ihmal etmezlerdi.

Her arkadaşın bir sözlüğü bulunmasa da okulun kitaplığında kalınca bir sözlük vardı. Ondan yararlanırdık.
Arkadaşlarım, vapuru bize biraz tanıtabilir misin diye soru yönelttiklerinde ders zili çalıncaya dek onların isteklerini yanıtlamaya çalışırdım. Vapuru ve denizi çok merak ediyorlardı.

 

 1.  
 2. GÖRDÜKLERİ EN YAKIN
 3. AKARSUYUMUZ ÇORUM SUYU İDİ.

Yaz aylarında hayvan otlatırken bu akarsuda yıkandıklarını söylerler, acaba ırmakta yüzdüğümüz gibi deniz dede yüzebilir miyiz derlerdi. Çocuklukta insan nelere merak etmez ki. Onların öğrenmeleri ve daha sonrada yaşarken güçlük çekmemeleri gerekirdi.
Bir Çarşamba günü öğretmenimiz bizi Çorum Suyu kenarına götürdü. Sanırım bir sonbahar günüydü. Okulumuz yeni açılmıştı. Öğretmenimizin bizi akarsu boyuna götürmüş olmasına önce bir neden bulamadık. Ama o bize akarsuları tanıtırken kendi bölgemizde ki bir akarsuyu tanıtmadan konuyu tamamlayamazdı.

Yaz tatilinde akarsuda banyo yapan arkadaşlar yüzme konusunda öğretmenimize sorular yönelttiler, yüzme bilmenin gerekleri üzerinde duran öğretmenimiz size bugün çok önemli bir haberi vermek için buralara kadar bir yürüyüşü birlikte yaptık dedi. Arkadaşlarımız hemen meraklandılar yeni sorular yönelterek; ‘Akarsuda sandalla mı dolaşacağız’ dediler.

-Hayır, ben size bu akarsuyun hemen güneyinden geçecek bir demiryolundan bahsediyorum. Irmağın öbür tarafında güzergahı gösteren çakılmış kazıkları da göstereceğim’ dedi.
Çok meraklanmıştık.

Toplu yürüyüşler çok yorucu olmuyordu. Öğretmenimiz bize bazı bizim bilmediğimiz taşıt araçlarından da bahsediyordu. Küçük yerleşim birimlerinde kullanılan taşıt araçlarını biliyorsunuz onları benden çok görüyor ve yararlanıyorsunuz.

Kağnı, araba, at ve eşek gibi hayvanların insanlara yardımcı olduğunu biliyorsunuz.
Arkadaşlarımın öğretmenimizin gösterdiği güzergahta DEMİRYOLU nu bugüne dek göremediler.

 

 1.  
 2. DEMİRYOLU HAYALİNİ
 3. BUGÜNE KADAR HEP YAŞATTIM
 4.  

Sanırım benim İstanbul Tuzla’dan Amasya’ya kadar yaptığım demiryolu yolculuğunu hep anımsadılar ve umutla o günleri beklediler.
Çocuk beyninde oluşan nedenleri bir kez olsun hatırlarsak; DEMİRYOLU ÖZLEMİ’nin anlamını daha iyi anlayabiliriz.
Çocukluğumda, gençliğimde yaşlılığımda Çerikli’den Çorum’un Sungurlu İlçesine, oradan Çorum kent merkezine, oradan da Cemilbey’e, oradan da Çorum Suyunun güneyindeki yamaçlardan Amasya-Kayabaşı tren istasyonuna bağlanacak DEMİRYOLUNU arkadaşlarım gibi bende hayalimde bugüne dek yaşattım.
Yerel basında zaman, zaman DEMİRYOLU ve HAVAALANI ile ilgili siyasilerin açıklamalarına rastlıyoruz. Bu iki sözcükle ilgili bugüne dek çok açıklamalar yapıldı.

 

 1. SİYASİLER BİZİ HER DEFASINDA
 2. UMUTLANDIRDILAR.İlkokula başladığımda babamdan ufak bir masa almasını istemiştim.

O bana, ‘Sınıfı geç hemen masan hazır.’ demişti.

İnanırsanız her sınıf geçtiğimde babamın gözüne baktım amma söyleyemedim. Köy Enstitüsü’ne gittim, beş yıl sonra öğretmen olarak köye döndüğümde babamın gözüne tekrar baktım.

Babam bana; ‘Oğlum bana ihtiyaç kalmadı sen masanı kendin alacaksın.’ dedi.
Yönetmenin zorluklarını yaşadığım kadarı ile biliyorum. 26 yıllık devlet memurluğu sonrasında Çorum’da 30 yılda basınla ilgim oldu.


Ankara’dan Karadeniz illerine giderken Çorum’a uğrayan siyasiler, bizi her defasında umutlandırdılar.


DEMİRYOLU ile HAVAALANI’nın Çorum’a sağlayacağı ekonomik ve sosyal gelişimi değerlendiren, görev alan yöneticilerimize bir kez daha anımsatmayı görev bildim.193 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın