• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com

Ne zaman CHP’de kurultay süreci gündeme gelse, hep aklıma Yazar Vasıf Öngören’in o ünlü epik oyunu gelir.

 

 1. CHP’DE STRATEJİ BELLİ OLDU..
 2. ŞİMDİ GÖZLER;
 3. KONGRE SÜRECİNİN NASIL İŞLETİLECEĞİNDE..!
 4.  

 

801 NOTLARI ... ANALİZ

 

30 Eylül 2019

Ne zaman CHP’de kurultay süreci gündeme gelse, hep aklıma Vasıf Öngören’in o ünlü; 

‘ASİYE NASIL KURTULUR?’ adlı epik oyunu gelir.

 

 

Vasıf Öngören'in 70'lerin başında kaleme aldığı epik bir oyun.

Oyunun yazıldığı dönem, Türkiye'nin siyasal tarihi açısından önemli dönüm noktalarının yaşandığı bir dönem de olduğundan, ‘‘Asiye'nin kurtulma öyküsü’’ topluma önerilen değişim modelleri ile yakından ilgilidir.

Oyunun sahneye konulması neredeyse yarım yüzyıla yani 50.yılına girmesine karşın, yine güncelliğini korumaktadır.

Elbette konumuz; Vasıf Öngören’in oyununun kahramanı ‘Asiye’nin kurtarılması değil..

Asiye kurtulmuş mu ya da kurtarılmış mı bilemiyoruz, ama CHP’nin önümüzdeki süreçte olası üstlendiği ana muhalefet görevini başarıyla sürdürüp sürdürmeyeceğini merak ediyoruz.

 

 

Bunun yolu ise; ilçe ve il kongrelerini sağlıklı bir zeminde tamamlamasından geçtiğini düşünüyoruz.

Yani CHP’nin önünde zorlu bir süreç var.

Bunu başarıyla çıkabilmesi için de kısır çekişmelere meydan vermeden, birleştirici ve kucaklayıcı bir politika izlemesi gerekiyor.

 

 1. Peki, CHP bunu başarabilir mi?
 2. BAŞARMAK ZORUNDA..!
 3.  

Önce ‘küçük olsun, benim olsun’ benciliğine saplanmadan, ülke için istediği ‘demokrasi’yi, kendi içinde de gerçekleştirdiğinde başaracağına inanıyoruz.

 

 1.  ‘CHP, BU ZORLU SINAVDAN
 2. BAŞARI İLE ÇIKABİLİR Mİ?

 

Hepimizin bildiği gibi;

Türkiye gündemi; ekonomide yaşanan sıkıntılar, Davutoğlu ve Babacan’ın kuracağı partilerin AK Parti’de nasıl bir sarsıntı yaratacağı gibi konularla meşgul.. 

CHP’de ise gündem; mart veya nisan’da yapılacak kurultay öncesi; gerçekleştirilecek ilçe ve il kongreleri sürecinin nasıl işleyeceğidir.

**

31 Mart Yerel Seçimleri’nde başarılı bir performans sergileyen CHP, bakalım önündeki zorlu kongre sürecini nasıl tamamlayacak?

CHP; bir yandan elindeki belediyelerde -özellikle İstanbul ölçekli- rüştünü ispat etmeye, diğer yandan Parlamentoda üstlendiği Ana muhalefet görevini sürdürmeye çalışırken; öte yandan da parti içi kongre sürecini kazasız-belasız atlatabilmek (gerçekleştirmek) gibi bir önemli bir sınavla karşı karşıya.

Bakalım, CHP bu sınavdan nasıl başarıyla çıkacak, hep birlikte göreceğiz..

 

 1.  
 2.  STRATEJİ BELLİ OLDU.. SIRA
 3. SÜRECİN BAŞLATILMASINDA..
 4.  

Ve CHP’de yaklaşan olağan kurultay öncesi yapılacak olan il kongrelerindeki strateji belli oldu.

Yerel seçim başarısının ardından 10 farklı bölgede başlatılan bölge toplantıları tamamlanmak üzere.

 

Bu toplantıların ana gündemini “iktidar yürüyüşünün koşulları ve olanaklarının değerlendirmesi” oluştururken, olağan kongre sürecinde parti yönetiminin uzlaşmayı ve mutabakatı teşvik edeceği, CHP’deki bütün kesimlerin sürece dâhil edileceği ifade ediliyor.

 

 

Örgütten Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın “Kimseyi dışarıda bırakmadan bütün enerjimizi iktidara odaklamamız lazım” şeklindeki konuşmasının ardından gözler, Ekim’de başlaması muhtemel il kongreleri sürecine çevrildi.

 1.  
 2. HER ŞEY 26-27 TEMMUZ
 3. AFYONKARAHİSAR
 4. KAMPI İLE BAŞLADI..

 

Bilindiği gibi CHP’de il kongreleri ile ilgili tartışmalar; 26-27 Temmuz’da gerçekleştirilen Afyon Kampı’nda ele alınmış ve ‘il kongrelerine tek aday ile gidileceği' yönünde görüşlerin dile getirildiğini kamuoyu ilerleyen günlerde basın yoluyla öğrenmişti.

Ve aradan geçen 2 ayın ardından kongrelere ‘tek adaylı’ gidilmesi yönünde bir stratejinin hayata geçirileceğini de CHP’ye yakın bir internet sitesinde yer alan bir haberle öğrenmiş bulunuyoruz.

 

 1. PEKİ, ŞİMDİ NE OLACAK,
 2. SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

 

Yine yayınlanan o haberden öğrendiğimize göre;

CHP yönetiminin kurultay süreçleriyle ilgili olarak öncelikle uzlaşma ve mutabakatı teşvik edeceği belirtiliyor.

Sürecin herhangi bir tartışma olmadan yürütülmesi hedeflenirken, partinin iktidara taşınması sürecinde de CHP içinde hiçbir partilinin dışarıda bırakılmamasının amaçlandığı vurgulanıyor.

Cumhuriyet’te yer alan bir habere göre ise, 31 Mart’taki yerel seçimler ve 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul seçiminin ardından CHP’de kurultayın ne zaman yapılacağına ilişkin takvim de netleşmeye başladı.

CHP içinde yapılan değerlendirmelere göre takvimin ekim ayı içerisinde başlaması bekleniyor.

 

 1.  
 2. 10 FARKLI BÖLGEDE TOPLANTI...
 3.  

Yine o habere göre; 17 Eylül’de başlayan ve 10 farklı bölge toplantılarında sona gelinmek üzere..

Bilindiği gibi bu kapsamda;

Ankara Milletvekili Murat Emir, Afyon Milletvekili Burcu Köksal, Antalya Milletvekili Cavit Arı ve Çorum Milletvekili Tufan Köse’den oluşan bir heyet de, kentimize gelerek, bir dizi görüşmeler yapmış, ardından da parti binasında üyelerle bir araya gelmişti..

 

 1.  
 2. CHP HEYETİ, 17 EYLÜL'DE
 3. ÇORUM'DA NABIZ YOKLADI

 

Bu arada 17 Eylül 2019 Salı günü aralarında Çorum Milletvekili Köse’nin de yer aldığı heyet tarafından gerçekleştirilen toplantının; parti tabanında nasıl karşılandığı, ya da nasıl değerlendirildiği yönündeki görüşlerimiz saklı olmakla birlikte; toplantının ‘parti tabanında yeterince bir heyecan’ yaratamadığını’ söyleyebiliriz.

Bu arada kentin milletvekilinin heyette yer almasının isabetli olduğunu düşünen mutlaka olacaktır, ancak yine de heyetin Çorum ziyaretini anlamlı buluyoruz.

 

 1. SÜREÇ; MART VEYA NİSAN’DA
 2. TOPLANACAK KURULTAY
 3. İLE NOKTALANACAK

 

Örgütten Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcının da altını çizdiği gibi; kongre süreci; ekim ayı ile birlikte başlayacak ve kasım veya aralık ayında merkez ilçe kongreleri, ocak veya şubat’ta il kongreleri, mart veya nisan’da toplanacak kurultay ile süreç tamamlanmış olacak.

 

 1. HER ŞEY BİR YANA; ÇORUM’DA
 2. GÖZLER, ŞİMDİ ADAY OLMASI
 3. MUHTEMEL İSİMLERDE..!

 

CHP’deki kongre süreci ile ilgili bu genel değerlendirmenin ardından sürecin yerel ayağına yani Çorum özeline dair anekdotlarımızı da diğer bir yazımızda el almaya çalışacağız. (Sürecek)
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın