BSGMEDYA TANITIM VİDEOSU

YAZI ÜRETİM A.Ş.
BİR KİTAP

Çorum Belediyesi'nde yönetim değişmesine rağmen, basın kuruluşları arasındaki ayrımcılığın devam ettiği ortaya çıktı

‘BASIN ARASINDAKİ
AYRIMCI TUTUMA
ANLAM VEREMİYORUZ’SN. AŞGIN, ÇORUM’U BÖYLE Mİ KUCAKLAYACAKSINIZ?


11 Temmuz 2019

Çorum Belediyesi’nde Muzaffer Külcü döneminde başlayan kentte faaliyet gösteren basın-yayın kuruşları arasında ilan konusunda yapılan ayrımcılık hız kesmeden devam ediyor.

Zeki Gül döneminde bir ara sürdürülen ayrımcılığa son verilirken, daha sonraki süreçte de yeniden eski anlayışa dönülürken, 31 Mart Yerel Seçimlerinde Başkanlık koltuğuna oturan Sn.Halil İbrahim Aşgın’ın da Çorum’daki basın-yayın kuruluşları arasında ayrım yapmaya devam ettiği dikkat çekiyor.

Çorum Belediyesi tarafından 12 Temmuz 2019 Cuma günü başlayacak olan 36. Çorum Hitit festevali nedeniyle yerel gazete ve haber sitelerinde yayınlanmak üzere festival programına ilişkin bir ilan metni hazırlandı. Hazırlanan bu ilan metninin aralarında sitemiz BSGMEDYA.net olmak üzere;

 


SAYIN AŞGIN,
İLAN VERMEDİĞİNİZ 
5 HABER SİTESİ ÇALIŞANLARI
ÜVEY EVLAT MI?Çorumolayhaber, Çorummercek, Haberci19 ve Çorum Yaşam
adlı internet sitelerine gönderilmediği..
Sahi, bu sitelerin çalışanları, bu kentte yaşamıyor, bu kentte katmadeğer katmıyor mu?
Gerekçesi nedir, kriteri nedir?
Oysa, biliyoruz ki, o söz konusu kriterler kağıt üstünde kalmış notlar olmaktan öteye gitmemektedir.. 
Adı geçen sitelerin çalışanlarının dünya görüşleri, ya da yayınladıkları haberlerden dolayı mı 'ambargo' uygulanmaktadır?
Oysa şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; hiç birinin Belediye yönetimine karşı bir önyargı içerisinde olmadıkları aşikardır.


Aralarında 3 yerel gazete olmak üzere; Habercim19, Ajans Webhaber, Hitittv, Yaylahaber, Çorumpost, Kentin Gündemi,  Herihaber, Leblebitv, Çorum Time, Çorum Detayhaber, Çorum News ve Kanal101 adlı internet sitelerinde ilanın yer aldığı dikkat çekti.


Çorum’un sosyal, kültürel ve tarihinin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla, 4 yıl aradan sonra yeniden kutlanmaya başlanacak olan Çorum Hitit Fuar ve Festivali’nin geniş kitlelere duyurmak amacıyla hazırlanan ilan konusunda  bazı internet haber sitelerinin görmezden gelinerek, ayrımcı bir tavır sergilenmesini manidar bulunduğumuzu belirtmek istiyoruz.

 

Hitit Fuar ve Festivali Programı ile ilgili yayınlanmak üzere ilan metni gönderilen yerel gazete ve internet sitelerini tenzih ediyor, aralarında sitemizin de yer aldığı birkaç basın kuruluşuna yönelik yapılanın tamamen ayrımcılık olduğunun altını çizmek istiyoruz.

 

Hatırlanacağı gibi, Sayın Muzaffer Külcü döneminde ‘bu tür ayrımcılık’ had safhaya ulaşmış, görevden alınmasının ardından koltuğa oturan sayın Zeki Gül, bu ayrımcı tavra son vermişti.

Daha sonra Sayın Gül de, çeşitli gerekçelerle (yapılan bir kaç haberin ardından) bazı haber sitelerine yönelik ‘ilan ambargosu' yeniden başlatılmıştı.

(7 Mart 2018 tarihinden başlamak olmak üzere 19 Mayıs 2018 tarihine kadar, 10 (on) ilan sitemizde yayınlanmış, 2018 Nisan'ında Kent Meydanında düzenlenen Kitap Fuarı ile ilgili haberin ardından da ilan verilmesine son verilmiş.. buna karşın da yayınlanan ilan ücretlerinin verilmediğini de hatırlatalım..)


31 Mart Yerel Seçimleri’nde Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Sayın Halil İbrahim Aşgın’ın bu tür ayrımcılığa son vereceğini düşünmeye başlamıştık ki, yaşanan bu olay ile birlikte ‘Başkan değişsede, zihniyet değişmeyecek’  şeklindeki düşüncemiz de haklı çıkmanın burukluğunu yaşıyoruz.
AŞGIN:HİTİT FUAR VE FESTİVALİ
ÇORUM’UN ORTAK PAYDASIDIR

 

Belediye Başkanı Sn. Halil İbrahim Aşgın,
1 Temmuz 2019 Pazartesi günü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında Hitit Fuar ve Festivali’nin Çorum’un ortak paydalarından biri olduğunu kaydederek, “Biz şehrimizi 263 bin nüfusuyla ve 15 mahallesiyle bir ve beraber görüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

 

Yeniden başlatılan Hitit Fuar ve Festivali’nin Çorum’un ortak paydalarından biri olduğunu, Çorumluların bu şehirde sevgiyle, kardeşlikle, barış içerisinde yaşadığını ifade eden Başkan Aşgın, “Biz şehrimizi 263 bin nüfusuyla ve 15 mahallesiyle bir ve beraber görüyoruz. Hemşehrilerimiz arasındaki sevgi ikliminin daha fazla olması için ne yapmamız gerekiyorsa onu yapmanın gayreti içerisindeyiz” diye konuşmuş, ardından da basın mensupları ile birlikte objektiflere poz vermişti.

 

BU AYRIMCI TUTUMA
ANLAM VEREMİYORUZ..!

Sayın Aşgın’ın birlik ve beraberlik vurgusunu yaptığı  konuşmasının üzerinden 10 gün geçmeden Çorum’da faaliyetini sürdüren yerel gazete ve internet siteleri arasında ayrımcı bir tutum sergilenmiş olmasına anlam veremiyoruz.

 

Gerek basın mensupları olarak kendilerini ziyaretlerde, gerekse 1 Temmuz’da düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında yaptığı konuşmalarından edindiğimiz izlenime göre; tüm Çorum’u 15 mahallesi ile kucaklayacağı, basın kuruluşları arasında da ‘kendisine yakın ve uzak’ demeden hepsi ile aynı yakınlıkta olacağını düşünüyorduk.

 

Sayın Aşgın’ın önümüzdeki günlerde ‘kucaklayıcı’ bir tavır sergileyerek, bilerek- ya da bilmeden sergilenen bu ayrımsız tavıra da son vereceğini umuyor ve bekliyoruz.

BSGMEDYA olarak; gerek sayın Külcü’nün gerekse sayın Gül’ün sergilediği ayrımcı tutumuna karşın, Belediye Basın Bürosu’ndan tarafımıza servis edilen mailleri, yayınlamamak gibi bir tutum içersinde olmadığımız gibi, itinayla yer verdiğimizi tüm takiplerimiz de fark etmektedirler.. 

Aynı tutumumuzu Sayın Aşgın’ın göreve başlaması ile de sürdürdük ve her ne sebeple olursa olsun (ilan verilsin ya da verilmesin) yine aynı anlayışla (objektif yayıncılık ilkesi gereği) sitemizde yer vermeye devam edeceğimizin altını bir kez daha çiziyoruz.

BSGMEDYA olarak; her ne sebeple tarafımıza ilan verilmemiş olmasına karşın, Çorum Belediyesi'ni tüm kentin belediyesi olarak görüyor, çalışmalarını da bugüne kadar olduğu gibi, bundan böyle de aynı anlayış içerisinde sitemizde yer vermeyi sürdüreceğimizi belirtiyoruz.

BSGMEDYA olarak, yayına başladığımız 5 Kasım 2015 tarihinden bu yana özellikle Çorum Belediyesi'nin faaliyetlerini kamuoyuna duyurma, halkı bilgilendirme görev ve sorumluluğu olarak gördüğümüz herkesin malumudur. 

Zaman zaman yaptığımız bazı haberlerin, Belediye yönetim katında rahatsızlık yarattığını biliyor ve tahmin ediyoruz.

Yaklaşık 34 yıldır içerisinde bulunmaktan onur duyduğum basın sektöründe basın ahlak ilke ve ilkelerine bağlılıktan ödün vermeden, gazetecilik görevini yerine getirmeye çalıştığım geniş kesimlerce de bilinmektedir.

Bu arada basın mensubu olmanın ötesinde Sayın Aşgın başkanlığındaki Çorum Belediye Meclisi'nin seçilmiş yedek bir üyesi olarak, özellikle Belediye faaliyetlerinin kamuoyuna duyurulması noktasında büyük bir itina içerisinde görevimi ifa etmeye çalıştığımı ve çalışacağımı da belirtmek istiyorum.
Saygılarımızla..


 


Nihat KARALAR

www.bsgmedya.net
Genel Yayın YönetmeniYorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÖZGÜR BASIN