BSGMEDYA TANITIM VİDEOSU

YAZI ÜRETİM A.Ş.
BİR KİTAP

CHP Belediye Meclis üyesi Didem Tokgöz Semiz, kentte son günlerde yaşanan kadın cinayetleri ve darp olaylarına dikkat çekti

‘ÇORUM, KADINLAR İÇİN
GÜVENLİ BİR ŞEHİR DEĞİL’02 Temmuz 2019

CHP Belediye Meclis Üyesi Didem Tokgöz Semiz, Çorum kadına yönelik şiddetin, çocuk istismarının, kadın cinayetinin yaşandığı bir kent haline geldiğini öne sürerek, “Çorum güvenli bir şehir değil” dedi.

Çorum Belediye Meclisi Temmuz ayı oturumu,  Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın başkanlığında yapıldı.

Toplantıda gündem dışı söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Didem Tokgöz Semiz, kentte son günlerde yaşanan kadın cinayetleri ve darp olayları hakkında bir konuşma yaptı.

Çorum Belediye Meclisi ve Belediye yönetiminin kentte yaşayan tüm bireylere karşı görev sorumluluklarının bulunduğunu ve bu sorumlulukların öncelikle kadın ve çocuklara yönelik olduğunu vurgulayan Semiz, “Çorum kadına yönelik şiddetin, çocuk istismarının, kadın cinayetinin yaşandığı bir kent haline gelmiştir” dedi.

Çorum’da yaşanan en son örneğin 30 Haziran 2019 tarihinde 20 yaşındaki Gökçen Şişman’ın şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından sokak ortasında öldürülmesi olduğunu belirten Semiz, “Gökçen’in geride bir yaşında bir bebeği kaldı. Gökçen’ in ölümünden hepimiz sorumluyuz. Çünkü; Gökçen daha önce Çorum Kadın Sığınma Evi’nde kaldığı ve bir süre önce çıktığını öğrendik. Sığınma evlerinde kalmış olan kadınların bu kurumlarda, yasal hakları olan altı ayı doldurmadan çıkmaya zorlandıkları. özellikle çocuklu kadınları yük olarak görüldüğü ve buradan çıkmaya zorlandığı bir gerçektir” diye konuştu.

 


BELEDİYELER ÇOCUK
VE KADINLARA KARŞI
SORUMLULUKLARINI
YERİNE GETİRMELİDİR

Semiz, konuşmasının devamında şunları söyledi:

'5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 14.maddesine göre ‘Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 100.000’in üzerindeki belediyeler, kadınlar ve çocuklar için konuk evleri açmak zorundadır. Çorum‘un 2018 yılı itibariyle merkez nüfusunun 263 bin olduğu göz önünde bulundurduğunda en az 3 sığınma evi ihtiyacı olduğu açıktır. Belediye bu yükümlülüğünü bu güne kadar yerine getirmemiştir. Şehrimizde ki tek sığınma evi de Bakanlığa aittir ve yalnızca 20 kişi kapasitelidir.

Sayın Başkan, öncelikle size soruyorum: Kadınlar hayati bir risk ile karşı karşıyayken, şiddet bu kadar yaygınken yasanın gereğini ne zaman yerine getireceksiniz?

Sığınma evi açmayan Çorum Belediyesi, bu şehirde yaşayan 148.508 kadına karşı bu anlamdaki sorumluluğunu yerine getirmemektedir. Bakanlığın 20 kişilik sığınma evinden medet umulmaktadır.

Çorum Belediyesi'nden acilen en az 3 tane sığınma evi açılmasını talep ediyoruz. Bu talep yerine getirilmediği her gün, şiddete maruz kalan, sokak ortasında öldüren her kadından hepimiz ama öncelikle belediye yönetimi sorumludur. Biz açılacak sığınma evlerinin nitelikli personellerle ve uygun koşullarda kurulmasını talep ediyoruz.”

 


AŞGIN’DAN CHP'Lİ TOKGÖZ
SEMİZ'E TEŞEKKÜR..

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ise önemli bir konuya değindiği için Didem Tokgöz Semiz’e teşekkür ederek, “Toplumsal bir yaraya parmak bastı bu acı hepimizin acısıdır. Bu trajedi hepimizin sorunudur. Her kurum bu konuda üzerine düşen görevi yapmalıdır. Haklı bir talebi dile getirdi. Gerçekten ülke gündeminde her gün sayıları giderek artan kadına yön elik şiddet vakalarını görüyoruz. Bu konuyu arkadaşlarımız ile değerlendirelim. İnşallah böyle bir çalışma bizim meclisimize nasip olsun. Gerekli çalışmaların yapılacağı taahhütünü veriyorum” dedi./BSGMEDYA
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÖZGÜR BASIN