BSGMEDYA TANITIM VİDEOSU

BİR KİTAP
YAZI ÜRETİM A.Ş.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar, MEB görevlendirme takvimine göre tercih başvurularının tarihinin değiştirildiğini öne sürdü

GÖREVLENDİRMELER ŞAİBELİDİR'

 

10 Mayıs 2019
Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim İş) Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar, MEB görevlendirme takvimine göre tercih başvurularının tarihinin değiştirildiğini öne sürerken, ‘Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tamamen kayırmacı bir anlayışla kurgulanan yönetici görevlendirme sistemi, bu kez de şaibelerle konuşulmaktadır. Aylar önce yayınlanan MEB görevlendirme takvimine göre, tercih başvuruları 03.05.2019 tarihinde sona erecekken Bakanlık tarafından o gün 07.05.2019 tarihine uzatılmıştır.’dedi.

Daha önce açıklanan tarihin uzatıldığı gün malum sendikanın üyelerine tercih yapmamaları yönünde mesaj atıldığını söyleyen İlhan Yaşar, bunun kayırmacı bir anlayış olduğunu söyledi.

'OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

İlhan Yaşar, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

‘Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tamamen kayırmacı bir anlayışla kurgulanan yönetici görevlendirme sistemi, bu kez de şaibelerle konuşulmaktadır. Aylar önce yayınlanan MEB görevlendirme takvimine göre, tercih başvuruları 03.05.2019 tarihinde sona erecekken Bakanlık tarafından o gün 07.05.2019 tarihine uzatılmıştır

Bu uzatma süreci, Bakanlık tarafından bazı il ve ilçelerde, tercihlerde yaşanan sorunlar nedeniyle iyi niyetle gerçekleştirildiği söylense de malum sendika çevrelerinin saatler öncesinden üyelerine tercih yapmamalarını mesaj olarak geçtikleri basında yer almıştır.

Yaşanan bu şaibeli durum üzerine sendikamız başta olmak üzere eğitim camiasında oluşan tepki nedeniyle hafta sonu tüm illere Bakanlıkça mail gönderilerek tercih değişikliklerinin kapatıldığı duyurulmuştur. Bazı illerde tercihlerini tamamlayan yöneticilerin tercihlerinin deşifre edildiği, tercih yapmayanların buna göre tercih yaptığı anlaşılmaktadır.

MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı konuya ilişkin olarak harekete geçirilmeli, hangi il ve ilçelerde 03.05.2019 tarihinde tercih yapılmadığı, tercih gerekçeleri araştırılmalı, Bakanlığın açıklamasından saatler önce tercih uzatma bilgisini sızdıranlar açığa çıkarılmalıdır.

Gelinen noktada zaten haksızlıklarla dolu bir görevlendirme süreci söz konusu iken bu şaibeli durumun kabul edilmesi mümkün değildir. MEB’in hafta sonu yaptığı geçici çözüm haksızlıkları gidermemiştir. Bu nedenle Bakanlığı yol yakınken bu yanlış süreçten dönmeye, acil mevzuat değişikliği yaparak liyakat esaslı bir görevlendirme süreci başlatmaya davet ediyoruz.
Mevcut uygulamada ısrar edilmesi halinde yapılan başvuruların tamamının iptal edilerek tüm adaylar için eş zamanlı yeni bir başvuru süreci başlatılmasını talep ediyoruz.
Eğitim-İş olarak bu şaibeli durumun takipçisi olmaya devam edeceğiz.’/ BSGMEDYA

 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÖZGÜR BASIN