BSGMEDYA TANITIM VİDEOSU

BİR KİTAP
YAZI ÜRETİM A.Ş.

Çorum Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Ertuğrul Kazak, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası vesilesiyle açıklama yaptı


ENGELLİ GERÇEĞİ BÜTÜN
GERÇEKLİĞİ İLE ORTADADIR

 


Ertuğrul KAZAK

Çorum Engelsiz Yaşam 
Derneği Başkanı

 

 

Adet olduğu üzere yapılan bu tür etkinlikler; resmi kurum yöneticilerinin kontrolü altına girince, her özel günlerde olduğu gibi, kamu kurum ve yetkili yöneticilerin yapmış olduğu; resmi kutlamalara bağlı olarak yapılan, basında yer alma, resmi prosedürün ve reklam aracı olmanın dışında herhangi bir önemli etkisi olmuyor.

İşlevsizleştirilen sivil toplum kuruluşlarının durumu; ülkemizin demokratik yapısı, hukuk, özgürlük ve adalet anlayışından ayrı düşünülemez. Demokratik yönetim anlayışının olmazsa olmazı; sivil toplum kuruluşlarının var olması ve etkin olması ile ölçülebilir.

Dünyada mevcut tüm ülkelerde olduğu gibi, bizim ülkemiz ve hatta şehrimiz için de engelli gerçeği bütün gerçekliği ile ortadadır.

Böyle bir ortamda; Engelliler Günü ve Engelliler Haftası nedeniyle, alışıla gelmiş resmi kutlama ve prosedürler ile sınırlamanın biz engellilere hiçbir faydası yoktur. Hatta zarar vermeye devam etmektedir.

 

Böyle günlerde seçilmiş işlevsiz ve etkisiz engelli sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin, yetkilileri ziyaret etmeleri, çiçek takdim etmeleri, Anıta çelenk koymaları, ilgili ve sorumlu kurumlarca muhatap alınan bu yöneticilere yemek verilmesi ve resim çektirilerek medyada yer alması dışında ne yapılıyor?

Belki de daha önemlisi, neden böyle yapılıyor diye sormak gerekir. Gerçekten

Bugünün anlamı ve önemine göre doğru şeyler yapmanın ilk adımını oluşturmak için; sorumlu kurum yöneticileri, bu anlamda doğru faaliyet gösteren yada göstermeye çalışan engelli sivil toplum derneklerini ve yöneticilerini muhatap almalılar, işbirliği içine girmelilerdir.

Eğer kurum yöneticileri iyi niyetliler ise; sorunu bire bir yaşayan engelli dernek yöneticilerine, ne sorunlar yaşadıklarını ve sorunların çözümlenebilmesi için neler yapılabileceğini sormalılardır.

Engelli dernek yöneticilerinin de birbirleri ile işbirliği ve dayanışma içerisine girip güç birliği oluşturmalılar, enerjilerinin toplamından güçlü bir sinerji oluşturmalılardır.

Engelli kardeşlerimize de görev düşüyor. Sizi gerçek anlamda temsil eden ve sorunlarınızın çözümü için çalışan engelli derneklerine üye olun, destek verin ve sürekli iletişim halinde bulunun.

Şehrimizde yaşayan engelsiz vatandaşlarımıza ve toplumun diğer kesimlerine de düşen görevler var. Sosyal barışın, dayanışmanın, insani değerlerin, mutluluğun ve paylaşmanın en iyi yöntemi, güvendiğiniz ve inandığınız engelli derneklerine vereceğiniz destekle gerçekleşecektir.

Haydi o zaman, 2019 yılının Engelliler Haftasını bayrama dönüştürelim. Hem engelliler mutlu olsun hem de siz mutlu olun. 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÖZGÜR BASIN