BSGMEDYA TANITIM VİDEOSU

BİR KİTAP
YAZI ÜRETİM A.Ş.

CHP Belediye Meclis Üyesi Ahmet Özdel, Çorum Belediyesi’nin 2018 yılı kesin hesabının incelendiğinde bütçenin batık olduğunun ortaya çıktığını kaydetti

‘ÇORUM BELEDİYESİ
BORÇ-FAİZ KISKANCINDA’

08 Mayıs 2019

CHP Belediye Meclis Üyesi Ahmet Özdel, Çorum Belediyesi’nin 2018 yılı kesin hesabının incelendiğinde belediyenin bütçesinin batık olduğunun ortaya çıktığını kaydederek, “Belediye borç-faiz kıskancında bulunmaktadır. Belediye batağa sürükleyen stadyumu ve çevresini satma hayalidir” dedi.

Çorum Belediye Meclisi Mayıs ayı ikinci toplantısı, bugün saat 13.00’de Halil İbrahim Aşgın yönetiminde gerçekleştirildi.

Toplantı da CHP Belediye Meclis Üyesi Ahmet Özdel, Çorum Belediye Başkanlığı 2018 yılı kesin hesabı ve taşınır mal yönetimi hesabı üzerine olarak düşüncelerimi belirtmek üzere bir konuşma yaptı.

“Söz konusu hesaplar incelendiğinde belediyenin bütçesinin batık olduğu ortaya çıkmaktadır” diye konuşmasına başlayan Özdel, belediye borç-faiz kıskancında bulunduğunu söyledi.

Belediyenin borcunun ne kadar olduğu konusunda ise halkın anlayacağı tarzda şeffaf denetlenir bir açıklama yapılmadığını kaydeden Özdel, “Belediyenin borca batık olduğu konusunda tüm Çorum halkı hem fikirdir. Ödemelerini yapabilmek için taşınmazlarını sattığı, müteahhit borçları için arsa devri yaptığı bilinen bir gerçek. Tüm bu gerçekler karşısında ise bizlerin susmadan bunları meclisimize ve halka anlatması gerekir” dedi.

Özdel, konuşmasının devamında şunları söyledi;

“Aslında bu borç sarmalına Belediyemizin girmesinin nedeninin aşağıda belirteceğimiz yatırımlar ile yönetim erkinden kaynaklandığı açıktır.

 

Tüm Çorum halkının bildiği gibi;

1- Çorum Belediye Meclisinin ‘Karakeçili mh.74 pafta,838 ada,2,4 nolu parseller ve 846 ada,1 nolu parselde ‘Ticaret konut turizm alanı’ şeklinde yaklaşık 6 hektarlık alan Dr. Belediye Yönetimi Turan Kılıççıoğlu stadyumunun bulunduğu alandır.

Söz konusu imar değişikliğinden sonra; bu alan 2015 yılında yapılan bir ihale ile tanınmış bir iş adamına ihale edilmiştir. Öncelikle yapılan plan değişikliğinin ve sonrasında yapılan ihalenin açıkça kamu menfaatine aykırı olduğu ortadır. Bu aykırılık nedeniyle de Çorum İdare Mahkemesinde açılmış davaların olduğu bilinen bir gerçektir. Bu davalar açıldıktan sonra öğrendiğimize göre stadyumun tapusunun Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafında! devrinin olması için Belediyenin stadyum ve kapalı spor salonu yaparak bakanlığa devri gerekmektedir. Belediye bunu yapmadığı için yapılan ihale uygulanamamıştır. İhalenin geçerli olup olmadığı konusun dada belediyenin net bir açıklaması yoktur.

 

BELEDİYE BATAĞA SÜRÜKLEYEN STADYUMU VE ÇEVRESİNİ
SATMA HAYALİDİR

Bu konunun görüşmekte olduğumuz 2015 yılı kesin hesabı ile hır ilgisinin olmadığı düşünülebilir. Fakat biz CHP grubu olarak bunun aksini düşünüyoruz.

Bugün Çorum Belediyesini ekonomik olarak batığa sürükleyen ve hareket edemez hale getiren olayın başlangıcı stadyumu ve çevresini satma hayalinden kaynaklanmaktadır.

Bu hayal uğruna 2016 tarihinde şehir stadyumu ihalesi yapılarak, 2016 tarihinde 59.900.000.00 TL bedel ile Çakır İnşaata, Kapalı Spor Salonu ise 2017 tarihinde 25.161.000.00 TL bedelle Ensar İnşaata ihale edilmiştir.

Aslında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılması gereken bu iki tesis stadyumun yerinin devir edilmesi amacıyla belediye tarafından yapılmıştır. Aslında Belediye Yönetimi Turan Kılıççıoğlu stadyumunu ihale ederken bunları düşünmediği yada düşünemediği inancındayız. İhaleden sonra da amaç bu ihalenin gereğini yapmak olunca bakanlığın yapması gereken işlere belediyemiz soyunmuş ve ekonomik kriz yaşanmıştır.

2- Bir başka projede Hayvan Pazarı ve Mezbaha ne projesidir. Bu projede Çorum Belediyesinin nasıl kaynaklarının çarçur edildiğinin göstergesidir. Söz konusu tesislerin Çorum’a kazandırılması değil yanlış olan bunların yapıldığı yer ve bu yerlerin kamulaştırılmasıdır.

Burada sormamız gereken husus neden tarım arazisine bu binalar yapıldı. Acaba Çorum Belediyesinin daha önce hayvan pazarı kurmak için kamulaştırdığı bir alan yok mu idi. Yâda Çorum’ a yakın tarımsal faaliyet yapılmayan hazine arazisi örneğin TOKİ konutlarına yakın yâda yakın köyler civarında bir arazi yok mu idi de özellikle Köprüalan Köyüne bu kamulaştırmalar yapıldı.

Bir başka örnek ise İmam Hatip Külliyesine yapılan ek tesislerdi!. Burası bir okul ise okulun Milli Eğitim Bakanlığı Bütçesinden yapılması gerekir. Belediyemizin yapmaması gereken yada yapması gerekip de hatalı yerlere yaptığı yatırımlar belediye bütçesinin sonu olmuştur.

 
BİZLER İÇİN ÖNEMLİ OLAN 263
BİN ÇORUMLUNUN ÇIKARIDIR

Belki belediye yöneticileri bizleri yatırım karşıtı/ gelişme karşıtı Çorum' un gelişmesini istemiyor gibi göstermeye çalışabilir. Ama bizler için önemli olan 263.000 bin Çorumlunun çıkarıdır.

Çorum halkının bilmesi gereken hususlar şunlardır; tarım arazisine bina yapılamaz, belediyenin elinde arsa varken kamulaştırma yapılıp bina yapılamaz. Hastane yanma stad yapılamaz bakanlıkların yapması gereken yatırımı belediye yapamaz Belediye bunları yaparsa yatırım yapamaz, hareket edemez borca batık bir bütçe önümüze gelmek zorunda kalır.

Yapılan yatırımların şehrin gelişmesine katkı sağladığı, şehrin görünümünü değiştirdiğini hepimizin kabul ettiği bir gerçektir. Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclisi üyeleri olarak gerek siz belediye meclisine ve Çorum Halkına anlatmak istediğimiz husus şudur:
Bizler şehre yatırım yapılmasına tabiî ki karşı değiliz. Bizim karşı durduğum konu şehrin şeffaf yönetilmemesi ve rant uğruna yanlış yatırımlar yapılmasıdır. Yapılan işlerden rant elde edilmesidir.

Karşı olduğumuz husus, devletimizin başka kurumlarının, Milli Eğitim Bakanlığının, Spor Bakanlığının yapması gereken işleri binlerine rant sağlamak için belediyenin yapmasıdır.

Örneğin okulları yapmak Milli Eğitim Bakanlığının görevidir. Belediye neden okul yapmaya kalksın, stadyum yapmak gençlik ve spor bakanlığının işidir, belediye neden yapsın yada birinci sınıf tarım arazileri neden imara açılsın ve belediye binaları yapılsın.

İşte önümüzde ki bütçe ve kesin hesap böyle bir anlayışın ürünüdür. Bu nedenle ibra edilmemesi gerekir. Özellikle belediyenin kamulaştırma işlemleri, taşınmaz satışlarının kurulacak bağımsız bir komisyon tarafından incelenmesi gerekir. Bu durum aslında yeni seçilen ve birlikte kenti yönetme vaadinde bulunan tüm seçilenleri de rahatlatacak bir durumdur”/BSGMEDYA
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÖZGÜR BASIN