BSGMEDYA TANITIM VİDEOSU

BİR KİTAP
YAZI ÜRETİM A.Ş.

Çorum Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Ertuğrul Kazak, ‘Engellinin engeli her ne olursa olsun; önyargılı davranmadan, engelliye sevgi ile yaklaşmak lazım.’diyor

Ertuğrul KAZAK

Çorum Engelsiz Yaşam
Derneği Başkanı

 

 

BİR GÖRÜŞ:
ENGELLİYİ ANLAMAK…

Engelli olmadan ya da engelli ile birlikte yaşayarak, engellinin bakımını sağlama durumunda olunmadan, engelliyi anlamak mümkün mü?

Kuşkusuz bu durumun istisnası olsa da genel olarak mümkün değildir. Nereden biliyorsun derseniz… Kendimden biliyorum diyebilirim…

Benim gibi; hastalık, kaza gibi nedenler ile sonradan engelli olan kişilerin çoğunlukla aynı durumda olduklarını düşünüyorum. Sağlıklı durumda iken, engellilere ne gözle bakıyorduk... Belki acıyarak, belki de hiç görmemezlikten gelerek geçip gidiyorduk.

Ne zaman ki engelli olup, yaşam zorlukları ile karşı karşıya kaldığımız zaman, işin gerçeği ile yüzleştik. Kendimiz ile kader birliği yapan engelliler ile kendimiz arasında bir yakınlık hissettik. Daha sonra, soğuk kanlılık ile neler yapabiliriz diye düşünmeye başladık.

Engelli bir kişiyi gördüğünde üzülmek, acımak, kendisinin de aynı durumda olabileceğini düşünerek korkuya kapılmak ne ifade eder? Engelliye ne fayda sağlar? ya da engelli üzerinde nasıl bir etki bırakır? Bütün bunları sağlıklı bir şekilde yorumlamak için empati kurmak lazım.

Engellinin engeli her ne olursa olsun; önyargılı davranmadan, engelliye sevgi ile yaklaşmak lazım. Engelli ile diyalog kurmak, onun duygu ve düşüncelerini anlamak lazım. Sevgi kadar, onun yaşama hakkına saygı duyarak davranmak gerekir.

 

Engellilere tanınan hakları ihlal etmeden, kurallara istisnasız uyulmalı ve saygı gösterilmelidir. Engellilere tanınan öncelik haklarına saygı göstererek, onun hakkını çiğnemeden beklemek lazım.

Engellinin yardıma ihtiyacı varsa; onu incitmeden, rencide etmeden, kırmadan, yardım edebilir miyim diyerek sormak, izin erirse; yardım etmek gerekir.

Bütün bunlar uygar insan olmanın gereğidir. Ülkenin medeniyet ölçüsünün göstergesidir. Ceza gerektiren kurallar olmasa bile, insani bir kural olduğunun bilincinde davranmaktır.

İşte bütün bunları hesaba katmıyorsanız, empati kurmuyorsanız, engelliyi anlamıyorsunuz demektir.(22.04.2019)
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÖZGÜR BASIN